Aktualny

Ocena okresowa samorządowego IOD

Sebastian Kryczka

Autor: Sebastian Kryczka

Dodano: 30 lipca 2020
e15e598da4eca25a4107466fb631bc4693a2d3cd-xlarge
Pytanie:  Czy samorządowy inspektor ochrony danych podlega ocenie okresowej? Co w przypadku, gdy IOD zajmuje zarazem inne stanowisko urzędnicze?
Odpowiedź: 

Tak, jako osoba zatrudniona na stanowisku urzędniczym. Sposób dokonywania okresowych ocen określa w drodze zarządzenia kierownik jednostki. Ponieważ kwestia oceny okresowej pracownika w konfiguracji zatrudnienia, o której mowa w pytaniu, nie jest uregulowana w przepisach ustawy o pracownikach samorządowych należy przyjąć, że procedura oceny powinna być ustalona przez kierownika (kierowników) jednostki organizacyjnej, w których zatrudniony jest pracownik podlegający ocenie. W ocenie okresowej pracownika w przypadku, gdy podlega większej liczbie przełożonych powinni brać udział wszyscy przełożeni.

Ocena okresowa dla pracowników samorządowych

Każdy pracodawca ma zarówno prawo, jak i obowiązek weryfikować jakość i ilość świadczonej pracy przez pracowników. Dotyczy to zarówno pracodawców działających w sferze prywatnej jak również publicznej. Jednak w przypadku pracodawców publicznych kontrola i nadzór nad procesem pracy ma charakter znacznie bardziej sformalizowany, wynikający z przepisów szczególnych, jakimi są pragmatyki służbowe. Przykładem takiej regulacji jest ustawa o pracownikach samorządowych.

Pracownik samorządowy zatrudniony na stanowisku urzędniczym, w tym kierowniczym stanowisku urzędniczym, podlega okresowej ocenie. Problem może pojawić się w sytuacji gdy pracownik samorządowy w ramach jednego etatu pełni kilka funkcji i podlega kilku przełożonym. Przepisy ustawy o pracownikach samorządowych nie odnoszą się do kwestii w zakresie przeprowadzania procedury ocen okresowych takich pracowników. Niezależnie od powyższego z całą pewnością obowiązuje zasada, że ocena powinna być dokonana na piśmie przez bezpośredniego przełożonego oraz, że dotyczy ona wywiązywania się przez pracownika samorządowego z obowiązków wynikających z zakresu czynności na zajmowanym stanowisku.

Uwaga

Kierownik jednostki określa, w drodze zarządzenia, sposób dokonywania okresowych ocen, okresy, za które jest sporządzana ocena, kryteria, na podstawie których jest sporządzana ocena, oraz skalę ocen, biorąc pod uwagę potrzebę prawidłowego dokonywania tych ocen oraz specyfikę funkcjonowania jednostki.

Sięgamy do regulacji wewnętrznych

Warto w pierwszej kolejności dokładnie przeanalizować wewnętrzne regulacje dotyczące procedury przeprowadzania ocen okresowych. Nie można bowiem wykluczyć, iż zawierają one przepisy szczegółowe odnoszące się do sytuacji, w ramach której jeden pracownik posiada większą liczbę przełożonych. W sytuacji gdy procedury wewnętrzne nie przewidują takich sytuacji - wybór najbardziej właściwego sposobu przeprowadzenia oceny i tak nie leży w gestii pracownika tylko w gestii kierownika jednostki organizacyjnej, w której pracownik jest zatrudniony.

Uwaga

Z całą pewnością w ramach przeprowadzanej oceny konieczne będzie współdziałanie przełożonych pracownika - chyba, że kierownik jednostki organizacyjnej ustali, iż uwzględniając specyfikę zatrudnienia, w tym zakres obowiązków, każdy z przełożonych sporządzi swoją niezależną ocenę.

Podstawa prawna: 
  • Ustawa z 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (tekst jedn.: Dz.U. z 2019 r. poz. 1282 z 2019 r.) – art. 27.
Sebastian Kryczka

Autor: Sebastian Kryczka

Prawnik, absolwent Wydziału Prawa Administracji i Ekonomii (Zakład Prawa Pracy) Uniwersytetu Wrocławskiego. Od 2002 r. zawodowo zajmuje się problematyką prawa pracy, jak również w zagadnieniami związanymi z działalnością kontrolno-nadzorczą sprawowaną przez Państwową Inspekcję Pracy. Ekspert współpracujący z największymi i najbardziej opiniotwórczymi podmiotami w kraju, zajmującymi się problematyką prawa pracy. Ma na swoim koncie współpracę m.in. z Ministerstwem Pracy i Polityki Społecznej, Dolnośląską Komisją Ochrony Pracy oraz czołowymi firmami wydawniczymi. Jest m.in. współautorem komentarza do Kodeksu pracy, autorem komentarza do ustawy o PIP, jak również komentarzy do kilkunastu rozporządzeń wykonawczych do Kodeksu pracy.

WIDEOSZKOLENIA »

Bezpieczne przechowywanie danych w chmurze

Bezpieczne przechowywanie danych w chmurze

Przechowywanie danych w chmurze polega na zapisywaniu i zarządzaniu danymi na zdalnych serwerach, które są dostępne przez internet. Zamiast przechowywać pliki na lokalnych dyskach twardych lub serwerach, użytkownicy mogą korzystać z infrastruktury dostarczanej przez dostawców usług chmurowych. Jest to wygodne i efektywne rozwiązanie, które zapewnia dostęp do danych z dowolnego miejsca, elastyczność, skalowalność oraz wysoki poziom bezpieczeństwa i niezawodności.

14.06.2024 czytaj więcej »

ZMIANY W PRAWIE »

Nasi partnerzy i zdobyte nagrody » 


Nagrody i wyróżnienia» 

Poznaj kluczowe zagadnienia, z jakimi możesz się zetknąć podczas codziennej pracy IODO.
E-kurs dla początkującego Inspektora Danych Osobowych. Rzetelna wiedza i praktyczne ćwiczenia.

24-h bezpłatny test portalu!
Zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności!

SPRAWDŹ »

x