Aktualny

Cyberatak na szpital MSWiA w Krakowie - komunikat

Dodano: 11 marca 2025
56b5187b6e7a1c5f179ab0a55adea729d8347222-xlarge (7)

W sobotę 8 marca 2025 r. Szpital MSWiA w Krakowie doszło do ataku hakerskiego, który miał na celu sparaliżowanie pracy placówki. Czy atak stanowił zagrożenie dla zdrowia i życia pacjentów krakowskiego szpitala?

Opracowanie: Michał Kowalski

Kulisy cyberataku na szpital MSWiA w Krakowie

Atak miał na celu zaszyfrowanie danych i tym samym zaburzenie funkcjonowania placówki medycznej. Spowodował wstrzymanie systemów administracyjnych i częściowo ograniczył przyjmowanie pacjentów. Niemniej jednak - jak wynika z komunikatu rzecznika prasowego szpitala jak również wpisów Ministra Cyfryzacji Krzysztofa Gawkowskiego na portalu X, nie doszło do zagrożenia życia i zdrowia pacjentów placówki.

Uwaga

W sprawie zawiadomiono już organy ścigania oraz organy właściwe ds. cyberbezpieczeństwa.

Zdrowie i życie pacjentów niezagrożone

W komunikacie wskazano również, jaki wpływ miał atak hakerski na działalność krakowskiego szpitala. Cyberatak nie wstrzymał procesu przyjmowania pacjentów w:

  • poradniach specjalistycznych i POZ w Krakowie, Tarnowie i Nowym Sączu,,

  • Zakładzie Stomatologii w Krakowie,

  • Zakładzie Rehabilitacji w Krakowie, Tarnowie, Nowym Sączu,

  • Poradni Badań Profilaktycznych (medycyna pracy),

  • Oddziale Okulistycznym, Ginekologicznym, Chirurgicznym i Urazowo – Ortopedycznym (zadeklarowano przyjmowanie pacjentów do zabiegów planowych).

Uwaga

W następstwie ataku wstrzymano natomiast przyjęcia do Oddziału Neurologii. Trwają prace nad przywróceniem pełnej funkcjonalności systemów komputerowych w szpitalu.

  

Nasi partnerzy i zdobyte nagrody » 


Nagrody i wyróżnienia» 

Poznaj kluczowe zagadnienia, z jakimi możesz się zetknąć podczas codziennej pracy IODO.
E-kurs dla początkującego Inspektora Danych Osobowych. Rzetelna wiedza i praktyczne ćwiczenia.

24-h bezpłatny test portalu!
Zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności!

SPRAWDŹ »

x