Przedsiębiorstwa zajmujące się cyberbezpieczeństwem będą mogły ubiegać się o dofinansowanie w ramach programu „Cyfrowa Europa”. Kwoty dofinansowania mogą sięgnąć 1,8 mln zł. Środki przewidziano w ramach rozporządzenia Ministra Cyfryzacji w sprawie szczegółowych warunków oraz trybu udzielania pomocy de minimis w ramach programu „Cyfrowa Europa”.
Opracowanie: Michał Kowalski
Dofinansowanie przysługiwać będzie w ramach projektu „National Coordination Centre – Poland (NCC-PL)”, prowadzonego przez Krajowe Centrum Kompetencji Cyberbezpieczeństwa w Ministerstwie Cyfryzacji. Jego celem ma być wsparcie i rozwój projektów przez mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa (MŚP) w obszarze cyberbezpieczeństwa.
W ramach nowego rozporządzenia przedsiębiorcy będą mogli ubiegać się o dofinansowanie w ramach pięciu kluczowych działań:
rozwój produktu,
rozwój usługi,
stworzenie nowego produktu lub usługi,
zwiększenie rozpoznawalności swoich produktów lub usług,
certyfikację produktów lub usług, w tym przygotowanie do tego procesu.
O dofinansowanie będą mogli ubiegać się przedsiębiorcy spełniający następujące warunki:
ma siedzibę w Polsce;
nie ma zaległości podatkowych ani zaległości z tytułu ubezpieczeń społecznych;
prowadzi działalność w zakresie cyberbezpieczeństwa, o którym mowa w art. 2 pkt 9 rozporządzenia 2021/694, przez okres dłuższy niż 2 lata kalendarzowe;
nie otrzymał tej pomocy ani pomocy publicznej z innych źródeł na realizację przedsięwzięcia objętego wnioskiem o udzielenie pomocy de minimis;
nie znajduje się pod kontrolą korporacyjną państwa niebędącego państwem członkowskim Unii Europejskiej lub niebędącego państwem członkowskim Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) będącym stroną umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym ani pod kontrolą korporacyjną podmiotu pochodzącego z tego państwa lub obywatela tego państwa.
Skorzystanie z dofinansowania będzie możliwe w terminach ogłoszonych w ramach naboru wniosków – na przełomie pierwszego i drugiego kwartału tego roku. Za nabór odpowiadać będzie Centrum Projektów Polska Cyfrowa we współpracy z Krajowym Centrum Kompetencji Cyberbezpieczeństwa.Wnioski będą składanepostaci elektronicznej z kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym albo kwalifikowaną pieczęcią elektroniczną ze wskazaniem w treści wniosku osoby opatrującej pismo pieczęcią.
Wniosek o dofinansowanie będzie musiał zawierać:
nazwę przedsiębiorcy;
siedzibę przedsiębiorcy;
NIP przedsiębiorcy;
opis przedsięwzięcia, w tym: nazwę i miejsce realizacji przedsięwzięcia, cel albo cele realizacji przedsięwzięcia, planowane daty rozpoczęcia i zakończenia realizacji przedsięwzięcia, wartość przedsięwzięcia wyrażoną w złotych, źródła finansowania przedsięwzięcia, wysokość kosztów kwalifikowalnych, wnioskowaną kwotę pomocy de minimis wyrażoną w złotych.
Na dofinansowanie w ramach pomocy de minimis przeznaczone zostanie łącznie 1,8 mln euro. Środki te pochodzić będą z Programu Cyfrowa Europa oraz budżetu państwa.
Przedsiębiorca będzie mógł wnioskować o kwotę nieprzekraczającą równowartości 60 tys. euro.
Rozporządzenie Ministra Cyfryzacji z dnia 18 grudnia 2024 r. w sprawie szczegółowych warunków oraz trybu udzielania pomocy de minimis w ramach programu „Cyfrowa Europa” (Dz.U. z 2024 r. poz. 1610)
Serwis Ministerstwa Cyfryzacji
Przechowywanie danych w chmurze polega na zapisywaniu i zarządzaniu danymi na zdalnych serwerach, które są dostępne przez internet. Zamiast przechowywać pliki na lokalnych dyskach twardych lub serwerach, użytkownicy mogą korzystać z infrastruktury dostarczanej przez dostawców usług chmurowych. Jest to wygodne i efektywne rozwiązanie, które zapewnia dostęp do danych z dowolnego miejsca, elastyczność, skalowalność oraz wysoki poziom bezpieczeństwa i niezawodności.
© Portal Poradyodo.pl