Cyberbezpieczeństwo to ogół technik stosowanych do ochrony informatycznych systemów oraz baz danych. Kwestia zabezpieczenia informacji jest ważna zarówno dla osób prywatnych, jak i firm czy instytucji państwowych. Te dwa ostatnie podmioty powinny szczególnie dbać o szczelność swoich sieci, ponieważ zazwyczaj przechowują dość poufne dane. Jakie działania zakłada cyberbezpieczeństwo?
Cyberbezpieczeństwo to dziedzina, która dynamicznie rozwinęła się na przestrzeni kilkunastu czy kilkudziesięciu ostatnich lat. Dane można przyrównać do złóż ropy naftowej dzisiejszego świata i dlatego też nie brakuje osób, które starają się je przejąć. Coraz częściej dochodzi do ataków na sieciowe bazy banków, szpitali czy nawet instytucji państwowych. Jedynym sposobem na radzenie sobie z takimi sytuacjami jest inwestycja w technikę oraz procesy, które odpowiadają za ochronę sieci informatycznych, programów, urządzeń i danych. Ogółem rzecz ujmując, to jest właśnie inwestycja w cyberbezpieczeństwo.
Praca w cyberbezpieczeństwie składa się z kilku rodzajów procesów. Pierwszy z nich toi faza projektowa. Jej głównym zadaniem jest analiza potencjalnych zagrożeń, a także określanie słabych punktów w infrastrukturze systemu. W ramach procesu projektowego powstaje koncepcja przebudowy tejże architektury pod wymagania, które kreują standardy bezpieczeństwa.
W zakres prac specjalistów od cyberbezpieczeństwa wchodzi również implementacja machine learning, czyli tzw. uczenia maszynowego. Polega ono na wdrażaniu systemów, które w zautomatyzowany sposób monitorują ruch sieciowy i samodzielnie uczą się, czy dana aktywność stanowi zagrożenie.
W cyberbezpieczeństwie należy także przeprowadzać testy oraz audyty zabezpieczeń. Specjalista sprawdza systemy zarówno w teorii, jak i w praktyce. Oznacza to, że najpierw analizuje poprawność kodu czy kompatybilność poszczególnych zabezpieczeń, a następnie wykonuje fizyczne testy. W tej drugiej części audytu przeprowadzane jest tzw. etyczne hakerstwo. W ten sposób symuluje się prawdziwy atak na dany system i testuje się jego szczelność.
Wśród zadań pracowników z działu cyberbezpieczeństwa należy wyróżnić także reagowanie na bieżące wypadki. Pomimo tego, że system jest dobrze zabezpieczony, to i tak może dojść do naruszenia bezpieczeństwa. Hakerzy nie ustają w wymyślaniu nowych metod ataków, a specjalista od cyberbezpieczeństwa musi wiedzieć, jak zachować się w razie zagrożenia i jakie działania podjąć.
Cyberbezpieczeństwo obejmuje szeroki zakres działań i dlatego też w ramach tej dziedziny można wyróżnić kilka specjalizacji. Przykładowym kierunkiem rozwoju w tej branży jest Secure Software Development. Tego typu specjalista zajmuje się projektowaniem oraz implementacją aplikacji chroniących przed niepowołanym dostępem. Programista odpowiada także za właściwe użycie protokołów bezpieczeństwa.
Ważną osobą w zespole, która zajmuje się cyberbezpieczeństwem, jest Identity & Access Manager. Taki pracownik odpowiada głównie za zarządzanie dostępem do danych. Jego umiejętności są potrzebne nawet wewnątrz korporacji, w których wgląd do pewnych informacji zależy od szczebla zajmowanego w hierarchii zatrudnienia.
Zdarza się, że ci, którzy pracują w cyberbezpieczeństwie specjalizują się w dziedzinie takiej jak Penetration Testing. Jest to proces sprawdzania zabezpieczeń pod kątem dziur i luk systemowych. Ich praca pomaga w identyfikacji elementów, które wymagają usprawnienia.
Do popularnych specjalizacji z zakresu cyberbezpieczeństwa należy także dziedzina określana mianem Incident Response and Forensic Analysis. Eksperci z tego segmentu zajmują się głównie monitorowaniem systemów bezpieczeństwa. Do ich zadań należy również wyłapywanie potencjalnych zagrożeń. Nadzór powinien być raportowany, ponieważ analiza niebezpieczeństw umożliwia wdrożenie bardziej szczelnych rozwiązań.
Artykuł partnera
Przechowywanie danych w chmurze polega na zapisywaniu i zarządzaniu danymi na zdalnych serwerach, które są dostępne przez internet. Zamiast przechowywać pliki na lokalnych dyskach twardych lub serwerach, użytkownicy mogą korzystać z infrastruktury dostarczanej przez dostawców usług chmurowych. Jest to wygodne i efektywne rozwiązanie, które zapewnia dostęp do danych z dowolnego miejsca, elastyczność, skalowalność oraz wysoki poziom bezpieczeństwa i niezawodności.
© Portal Poradyodo.pl