Śledzenie użytkowników w internecie jest obecnie możliwe nie tylko za pomocą plików cookie. Coraz częściej wykorzystuje się w tym celu nowe techniki śledzenia. Europejska Rada Ochrony Danych odniosła się do tej kwestii, przedstawiając wytyczne dotyczące zastosowania dyrektywy o prywatności i łączności elektronicznej względem nowych sposobów śledzenia w internecie.
Przyjęte w dniu 15 listopada 2023 r. wytyczne Europejskiej Rady Ochrony Danych dotyczą unijnej dyrektywy o prywatności i łączności elektronicznej. Art. 5 ust. 3 tego aktu obliguje państwa członkowskie do zapewnienia, by korzystanie z sieci łączności elektronicznej w celu przechowywania informacji lub uzyskania dostępu do informacji przechowanej na terminalu abonenta lub użytkownika było dozwolone wyłącznie wtedy, gdy:
abonent lub użytkownik otrzyma jasną i wyczerpującą informację m.in. o celach przetwarzania,
zostanie zaoferowane mu prawo do odmówienia zgody na takie przetwarzanie przez kontrolera danych.
Nie wyklucza to jednak technicznego przechowywania danych lub dostępu do danych:
jedynie w celu wykonania lub ułatwiania transmisji komunikatu za pośrednictwem sieci łączności elektronicznej lub
gdy jest to szczególnie niezbędne w celu dostarczania usługi społeczeństwa informacyjnego, objętej wyraźnym żądaniem abonenta lub użytkownika.
W wytycznych wskazano, jakie nowe techniki śledzenia użytkowników internetu objęte są wspomnianą dyrektywą. Chodzi tu o rozwiązania uzupełniające dotychczasowe pliki cookie np.: śledzące linki i piksele czy lokalne przetwarzanie. W tym celu w wytycznych dokonano analizy kluczowych pojęć zawartych w tym przepisie np. „informacja”, „sieć łączności elektronicznej” czy „uzyskanie dostępu”.
Przechowywanie danych w chmurze polega na zapisywaniu i zarządzaniu danymi na zdalnych serwerach, które są dostępne przez internet. Zamiast przechowywać pliki na lokalnych dyskach twardych lub serwerach, użytkownicy mogą korzystać z infrastruktury dostarczanej przez dostawców usług chmurowych. Jest to wygodne i efektywne rozwiązanie, które zapewnia dostęp do danych z dowolnego miejsca, elastyczność, skalowalność oraz wysoki poziom bezpieczeństwa i niezawodności.
© Portal Poradyodo.pl