Nowe rozporządzenie dotyczące Krajowych Ram Interoperacyjności (KRI) zostało już opublikowane w Dzienniku Ustaw i obowiązuje od 23 maja 2024 r. Przepisy te regulują funkcjonowanie SZBI (systemu zarządzania bezpieczeństwem informacji) w podmiotach publicznych. Czy nowe przepisy w sprawie KRI wprowadzają zmiany względem dotychczasowych?
Krajowe Ramy Interoperacyjności (KRI) regulują sposoby postępowania jednostek publicznych z tzw. systemem zarządzania bezpieczeństwem informacji (SZBI). Otóż podmiot realizujący zadania publiczne opracowuje i ustanawia, wdraża i eksploatuje, monitoruje i przegląda oraz utrzymuje i doskonali system zarządzania bezpieczeństwem informacji zapewniający:
z uwzględnieniem takich atrybutów, jak
Jednostki publiczne mają obowiązek m.in.:
W nowym rozporządzeniu uregulowano:
Wśród wymagań dla systemów IT wymienione są:
Wydanie nowego rozporządzenia było konieczne z uwagi na uchylenie dotychczasowych przepisów regulujących KRI (zgodnie z art. 26 ustawy o dostępności cyfrowej). Nowe przepisy nie przewidują jednak istotnych zmian względem dotychczasowego rozporządzenia. Zmiany mają jedynie charakter techniczny i polegają na.
Przeczytaj także:
Przechowywanie danych w chmurze polega na zapisywaniu i zarządzaniu danymi na zdalnych serwerach, które są dostępne przez internet. Zamiast przechowywać pliki na lokalnych dyskach twardych lub serwerach, użytkownicy mogą korzystać z infrastruktury dostarczanej przez dostawców usług chmurowych. Jest to wygodne i efektywne rozwiązanie, które zapewnia dostęp do danych z dowolnego miejsca, elastyczność, skalowalność oraz wysoki poziom bezpieczeństwa i niezawodności.
© Portal Poradyodo.pl