Aktualny

Rejestr ciąż a RODO

Dodano: 30 listopada 2021
23c796cee99838b4340615b909b29a1f24a9b5f8-xlarge (1)

W ostatnim czasie bardzo duże kontrowersje wywołało planowane wprowadzenie tzw. rejestru ciąż. Chodzi tu o nowelizację rozporządzenia dotyczącego Systemu Informacji Medycznej, do którego mają być wpisywane m.in. ciąże. Czy takie rozwiązanie jest zgodne z RODO?

Nowe dane w SIM

W projekcie przewidziano przekazywanie do Systemu Informacji Medycznej informacji o:

  • alergiach,

  • ciałach obcych (takich jak np. implanty),

  • grupie krwi,

  • ciąży.

Uwaga

Nowe rozwiązania mają wejść w życie 1 lipca 2022 r.

Argumenty resortu zdrowia

Jak tłumaczy to Minister Zdrowia? Wskazuje, że informacja o ciąży stanowi jeden z elementów Patient Summary. Podsumowanie takie dotyczy informacji o pacjencie, historii i stanu zdrowia i zostało zdefiniowane przez Komisję Europejską.

Dodatkowo resort zdrowia wskazuje, że pozyskiwanie informacji o ciąży ma na celu m.in.:

  • udzielanie świadczeń ratujących życie w przypadku niemożności pozyskania informacji od pacjentki,

  • ordynowanie leków (uniknięcie przepisania leków niewskazanych przy ciąży),

  • ułatwienia w zakresie weryfikacji uprawnień do otrzymania bezpłatnych leków,

  • otrzymanie świadczenia poza kolejnością (szybszy dostęp do świadczeń dla grup uprzywilejowanych np. honorowi krwiodawcy lub kobiety w ciąży).

Uwaga

Resort zaznacza, że gromadzenie tych informacji ma na celu wyłącznie ich wymianę pomiędzy pracownikami medycznymi, podejmującymi leczenie konkretnego pacjenta.

Wątpliwości w związku z podstawą przetwarzania danych o ciąży

Wątpliwości wynikają przede wszystkim z tego, na jakim poziomie ma być uregulowane pozyskiwanie informacji o stanie ciąży. Zauważmy, że zgodnie z art. 1 ust. 1 ustawy o systemie informacji o ochronie zdrowia w SIM przetwarzane mają być dane niezbędne do prowadzenia polityki zdrowotnej państwa, podnoszenia jakości i dostępności świadczeń opieki zdrowotnej oraz finansowania zadań z zakresu ochrony zdrowia. W tym kontekście pozyskiwanie danych o ciąży może budzić wątpliwości. Dlatego podstawa pozyskiwania tych danych powinna być uregulowana w ustawie, a nie w rozporządzeniu

Źródło:
  • Projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu danych zdarzenia medycznego przetwarzanego w systemie informacji oraz sposobu i terminów przekazywania tych danych do Systemu Informacji Medycznej

  • Strona internetowa (ezdrowie.gov.pl).

WIDEOSZKOLENIA »

Bezpieczne przechowywanie danych w chmurze

Bezpieczne przechowywanie danych w chmurze

Przechowywanie danych w chmurze polega na zapisywaniu i zarządzaniu danymi na zdalnych serwerach, które są dostępne przez internet. Zamiast przechowywać pliki na lokalnych dyskach twardych lub serwerach, użytkownicy mogą korzystać z infrastruktury dostarczanej przez dostawców usług chmurowych. Jest to wygodne i efektywne rozwiązanie, które zapewnia dostęp do danych z dowolnego miejsca, elastyczność, skalowalność oraz wysoki poziom bezpieczeństwa i niezawodności.

14.06.2024 czytaj więcej »

ZMIANY W PRAWIE »

Nasi partnerzy i zdobyte nagrody » 


Nagrody i wyróżnienia» 

Poznaj kluczowe zagadnienia, z jakimi możesz się zetknąć podczas codziennej pracy IODO.
E-kurs dla początkującego Inspektora Danych Osobowych. Rzetelna wiedza i praktyczne ćwiczenia.

24-h bezpłatny test portalu!
Zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności!

SPRAWDŹ »

x