W ramach ruszającego właśnie pilotażowego Funduszu Reagowania Kryzysowego na rzecz Cyberbezpieczeństwa ENISA państwa członkowskie mogą ubiegać się o dofinansowania na wzmocnienie i utrzymanie poziomu cyberbezpieczeństwa w kraju. Maksymalna kwota dofinansowania do 500 tys. euro.
Fundusz Reagowania Kryzysowego na rzecz Cyberbezpieczeństwa będzie funkcjonował w oparciu o art. 6 i 7 Aktu o Cyberbezpieczeństwie czyli Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/881 z dnia 17 kwietnia 2019 r. w sprawie ENISA (Agencji Unii Europejskiej ds. Cyberbezpieczeństwa) oraz certyfikacji cyberbezpieczeństwa w zakresie technologii informacyjno-komunikacyjnych oraz uchylenia rozporządzenia (UE) nr 526/2013. Uruchamia go Komisja Europejska, a obsługiwać będzie ENISA. Ma on wspierać państwa członkowskie w walce z wielkoskalową cyberprzestępczością.
Fundusz ma funkcjonować w krótkoterminowej perspektywie. Ma on charakter testowy i będzie mógł być przeznaczony na działania:
Chodzi tu o takie usługi jak:
Państwa członkowskie mogą składać wnioski o dofinansowanie z funduszu od 19 sierpnia 2022 r.
Przechowywanie danych w chmurze polega na zapisywaniu i zarządzaniu danymi na zdalnych serwerach, które są dostępne przez internet. Zamiast przechowywać pliki na lokalnych dyskach twardych lub serwerach, użytkownicy mogą korzystać z infrastruktury dostarczanej przez dostawców usług chmurowych. Jest to wygodne i efektywne rozwiązanie, które zapewnia dostęp do danych z dowolnego miejsca, elastyczność, skalowalność oraz wysoki poziom bezpieczeństwa i niezawodności.
© Portal Poradyodo.pl