Tak. Udostępnienie tych dokumentów powinno być uzależnione od zgody pracownika.
Społeczny inspektor pracy ma prawo m.in. kontrolować przestrzeganie przepisów prawa pracy, w tym postanowień układów zbiorowych i regulaminów pracy, w szczególności w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy, uprawnień pracowników związanych z rodzicielstwem, młodocianych i osób niepełnosprawnych, urlopów i czasu pracy, świadczeń z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych.
W opisanej sytuacji zapytanie inspektora dotyczy zmiany warunków pracy jednego z pracowników. Z całą pewnością inspektor ma prawo weryfikacji, czy taka zmiana odbyła się zgodnie z przepisami prawa.
Niemniej jednak zauważmy, że art. 8 ust. 2 ustawy o SIP powołany w pytaniu został uznany za niezgodny z Konstytucją w takim zakresie, w jakim nie uzależnia obowiązku udzielenia społecznemu inspektorowi pracy informacji oraz okazania mu dokumentów od uzyskania zgód pracownika w wypadkach, w których realizacja tego obowiązku wiązałaby się z udostępnieniem danych osobowych tego pracownika (wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 26.04.2018 r. K 6/15). To oznacza, że o ile SIP może żądać udostępnienia informacji/dokumentów o których mowa w pytaniu, o tyle może to nastąpić jedynie za zgodą przenoszonego pracownika.
Przechowywanie danych w chmurze polega na zapisywaniu i zarządzaniu danymi na zdalnych serwerach, które są dostępne przez internet. Zamiast przechowywać pliki na lokalnych dyskach twardych lub serwerach, użytkownicy mogą korzystać z infrastruktury dostarczanej przez dostawców usług chmurowych. Jest to wygodne i efektywne rozwiązanie, które zapewnia dostęp do danych z dowolnego miejsca, elastyczność, skalowalność oraz wysoki poziom bezpieczeństwa i niezawodności.
© Portal Poradyodo.pl