Wiemy już, jaka jest podstawa prawna przetwarzania informacji o osobach zaszczepionych. Rodzi się jednak pytanie, czy informacja ta może być wykorzystana jako warunek wstępu na daną imprezę lub spotkanie. Odpowiedź w artykule.
Podstawowym aktem prawnym regulującym kwestie aktualnie istniejących ograniczeń, związanych z pandemią jest rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 6 maja 2021 roku w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Zgodnie z § 26 ust. 15 tego rozporządzenia do dnia 25 czerwca 2021 roku zakazuje się organizowania i udziału w innych niż określone w ust. 1 i ust. 1a zgromadzeniach (czyli generalnie innych niż zgromadzenie z Prawa o zgromadzeniach), w tym imprezach, spotkaniach i zebraniach niezależnie od ich rodzaju, z wyłączeniem:
spotkań lub zebrań służbowych i zawodowych;
imprez i spotkań do 25 osób, które odbywają się w lokalu lub budynku wskazanym jako adres miejsca zamieszkania lub pobytu osoby, która organizuje imprezę lub spotkanie; do limitu osób nie wlicza się osoby organizującej imprezę lub spotkanie oraz osób wspólnie z nią zamieszkujących lub gospodarujących;
imprez i spotkań do 150 osób, które odbywają się na otwartym powietrzu albo w lokalu lub w wydzielonej strefie gastronomicznej sali sprzedaży, o których mowa w § 9 ust. 15 pkt 2;
zgrupowań, spotkań lub zebrań związanych z realizacją zadań mających na celu zwalczanie lub zapobieganie rozprzestrzenianiu się chorób zakaźnych zwierząt, w tym zwierząt wolno żyjących (dzikich).
Jeżeli organizowana impreza mieści się w którymś z tych 4 rodzajów to wówczas zgodnie z ust. 16 do liczby osób nie wlicza się osób zaszczepionych przeciwko COVID-19. Informacja ta ma więc znaczenie dla organizatora.
Art. 9 ust. 2 lit. a RODO pozwala na przetwarzanie danej wrażliwej, którą jest informacja o zaszczepieniu, jeżeli osoba, której dane dotyczą, wyraziła wyraźną zgodę na przetwarzanie tych danych osobowych w jednym lub kilku konkretnych celach. Wątpliwie jest jednak czy § 26 ust. 16 rozporządzenia daje organizatorowi imprezy uprawnienie do uzależnienia wstępu na imprezę od przedstawienia dowodu szczepienia na COVID-19. Przepis ten pozwala jedynie na to, aby w sytuacji, gdy ktoś dobrowolnie wykaże się faktem zaszczepienia, na niewliczanie tej osoby do limitu osób, jakie mogą brać udział w imprezie.
Jeżeli więc osoba poproszona o wykazanie faktu zaszczepienia nie zrobi tego, to powinna być wliczona do limitu osób.
§ 26 ust. 16 rozporządzenia nie daje prawa żądania wykazania faktu zaszczepienia, rozumianego jako uprawnienie do odmowy wstępu na imprezę osobie, która nie wykazała faktu zaszczepienia – przynajmniej tak długo jak długo nie zostanie osiągnięty limit osób mogący brać udział w danej imprezie.
Jeśli chcesz przeczytać więcej ciekawych artykułów, załóż konto testowe i ciesz się bezpłatnym dostępem do wszystkich treści przez 24h!
Rozporządzenie Rady Ministrów z 6 maja 2021 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz.U. z 2021 r. poz. 861) - § 26 ust. 16.
Przechowywanie danych w chmurze polega na zapisywaniu i zarządzaniu danymi na zdalnych serwerach, które są dostępne przez internet. Zamiast przechowywać pliki na lokalnych dyskach twardych lub serwerach, użytkownicy mogą korzystać z infrastruktury dostarczanej przez dostawców usług chmurowych. Jest to wygodne i efektywne rozwiązanie, które zapewnia dostęp do danych z dowolnego miejsca, elastyczność, skalowalność oraz wysoki poziom bezpieczeństwa i niezawodności.
© Portal Poradyodo.pl