RODO nie precyzuje środków ochrony danych osobowych w przypadku pracy zdalnej. Oznacza to, że administrator ma prawo wybierać z absolutnie całego dostępnego mu instrumentarium. Poznaj przykładowe rozwiązania służące bezpieczeństwu danych w pracy zdalnej.
Liczba możliwych sposobów zabezpieczenia danych, w tym w przypadku pracy zdalnej, jest praktycznie nieskończona. To, jakie z nich można zastosować, wynika ze:
Innymi słowy, aby ustalić, jakie środki bezpieczeństwa powinny być stosowane w pracy zdalnej, administrator z pomocą inspektora ochrony danych powinien określić dokładnie:
Pracodawca powinien też brać pod uwagę, czy istnieje zwiększone zagrożenie dla danych w związku z wprowadzeniem pracy zdalnej czy też pozostaje ono na tym samym poziomie (bo np. i tak większość danych była już przetwarzana w sieci korporacyjnej).
Przykładowe środki bezpieczeństwa:
Przechowywanie danych w chmurze polega na zapisywaniu i zarządzaniu danymi na zdalnych serwerach, które są dostępne przez internet. Zamiast przechowywać pliki na lokalnych dyskach twardych lub serwerach, użytkownicy mogą korzystać z infrastruktury dostarczanej przez dostawców usług chmurowych. Jest to wygodne i efektywne rozwiązanie, które zapewnia dostęp do danych z dowolnego miejsca, elastyczność, skalowalność oraz wysoki poziom bezpieczeństwa i niezawodności.
© Portal Poradyodo.pl