Spółdzielnia mieszkaniowa musi rozważyć, czy regularnie i systematycznie monitoruje osoby, których dane dotyczą (członków spółdzielni, mieszkańców), czy przetwarza szczególne kategorie danych wymienione w art. 9 i 10 RODO, czy powyższe działania są jej główną działalnością oraz czy działania te odbywają się na dużą skalę? Jeżeli odpowiedź na te pytania będzie pozytywna, należy wyznaczyć inspektora ochrony danych.
Zgodnie z art. 37 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych (RODO) inspektora ochrony danych obowiązkowo muszą wyznaczyć:
To, jak rozumieć organy i podmioty publiczne określa projekt ustawy o ochronie danych osobowych z 16 marca 2018 r. (projekt został przyjęty przez rząd). Zgodnie z nim przez organy i podmioty publiczne zobowiązane do wyznaczenia inspektora ochrony danych rozumie się:
Pierwsza przesłanka nie odnosi się do spółdzielni mieszkaniowej. Należy więc przeanalizować pozostałe dwie. Takiej analizy musi dokonać sama spółdzielnia mieszkaniowa, odpowiadając sobie na następujące pytania:
Jeżeli odpowiedź na te pytania będzie pozytywna, należy wyznaczyć inspektora ochrony danych.
W odpowiedzi na te pytania mogą pomóc wytyczne Grupy Roboczej Art. 29 dotyczące inspektorów ochrony danych (WP 243). Zgodnie z nimi, ustalając, czy przetwarzanie odbywa się na dużą skalę, trzeba wziąć pod uwagę:
Sprawdzając, czy powyższe działania są główną działalnością spółdzielni, trzeba odpowiedzieć na pytanie, czy przetwarzanie danych to zasadnicze, a nie poboczne czynności. Przykładowo głównym zadaniem szpitala jest świadczenie opieki medycznej, prowadzenie takiej opieki nie byłoby jednak możliwe bez przetwarzania danych pacjentów, w związku z tym takie przetwarzanie danych przez szpital jest jego główną działalnością. Natomiast takie działania związane z przetwarzaniem danych, jak prowadzenie listy płac, należy uznać za działalność poboczną.
Mogą pojawić się również wątpliwości, kiedy dochodzi do regularnego i systematycznego monitorowania osób. RODO wskazuje, że pojęcie to obejmuje wszelkie formy śledzenia i profilowania w sieci, w tym na potrzeby reklam behawioralnych. Jednak zdaniem Grupy Roboczej Art. 29 pojęcie monitorowania nie jest ograniczone jedynie do środowiska online i śledzenie w sieci powinno być traktowane jedynie jako jeden z przykładów monitorowania zachowań osób, których dane dotyczą. Jako przykłady takiego monitorowania Grupa Robocza Art. 29 wymienia:
W przypadku spółdzielni mieszkaniowej monitoring wizyjny jest najbardziej prawdopodobnym sposobem monitorowania osób. Należy sobie odpowiedzieć na pytanie, czy odbywa się to regularnie i systematycznie, na dużą skalę i czy jest główną działalnością spółdzielni. Na podstawie odpowiedzi na powyższe pytania i po analizie przytoczonych przepisów spółdzielnia powinna ocenić zasadność wyznaczenia inspektora ochrony danych.
Przechowywanie danych w chmurze polega na zapisywaniu i zarządzaniu danymi na zdalnych serwerach, które są dostępne przez internet. Zamiast przechowywać pliki na lokalnych dyskach twardych lub serwerach, użytkownicy mogą korzystać z infrastruktury dostarczanej przez dostawców usług chmurowych. Jest to wygodne i efektywne rozwiązanie, które zapewnia dostęp do danych z dowolnego miejsca, elastyczność, skalowalność oraz wysoki poziom bezpieczeństwa i niezawodności.
© Portal Poradyodo.pl