U wielu pracodawców działają organizacje związkowe, które przetwarzają dane osobowe m.in. pracowników – członków danej organizacji. Niejednokrotnie zaś pracodawca ma obowiązek wyznaczyć inspektora ochrony danych, bądź wyznacza go z własnej inicjatywy. Czy inspektor ochrony danych musi wówczas automatycznie wykonywać swoje zadania na rzecz organizacji związkowych? Poznaj rozwiązanie.
Organizacja związkowa to odrębny administrator danych osobowych, ponieważ przetwarza dane osobowe we własnych celach i we własnym imieniu (art. 4 pkt 7 RODO). Dotyczy to także dane osobowe pracowników danego pracodawcy będących członkami tej organizacji związkowej.
Tymczasem inspektor ochrony danych jest powoływany osobno przez każdego administratora.
Wyjątkowo:
IOD wyznaczony przez danego pracodawcę nie wykonuje automatycznie swych zadań na rzecz organizacji związkowej. Inspektor ochrony danych, który nawiązał współpracę z danym administratorem (np. w ramach umowy cywilnoprawnej czy umowy o pracę) nie może być zmuszony w ramach tej umowy do współpracy z organizacjami związkowymi, ponieważ są to odrębni administratorzy w stosunku do pracodawcy, u którego działają.
Można sobie wyobrazić wprowadzenie takiego wymagania w umowie cywilnoprawnej zawieranej z pracodawcą, na zasadzie swobody umów. Wówczas doszłoby do sytuacji, w której z pracodawcą byłaby zawarta umowa pisemna, zaś z organizacjami związkowymi - dorozumiana. W takim przypadku jednak konieczne byłoby odrębne zgłoszenie IOD przez organizacje związkowe.
Z wideoszkolenia dowiesz się m.in.:
Szkolenie prowadzi Agnieszka Wachowska, radczyni prawna, Co-Managing Partners, Szefowa zespołu IT-Tech w TKP
© Portal Poradyodo.pl