Informacją publiczną są dane dotyczące wykonywania zadań publicznych, w tym gospodarowania mieniem publicznym, utrwalone na nośniku w formie pisemnej, dźwiękowej ale także wizualnej lub audiowizualnej – tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 25 września 2018 r. I OSK 971/18.
Stanowisko to Naczelny Sąd Administracyjny przedstawił na tle sprawy ze skargi na bezczynność w związku z dostępem do informacji. Wprawdzie wnioskodawca w sprawie żądał udostępnienia kopii dokumentacji przez gminę, niemniej jednak w uzasadnieniu wyroku NSA zaznaczył, że informację publiczną stanowi każda informacja wytworzona lub odnoszona do władz publicznych, a także wytworzona lub odnoszona do innych podmiotów wykonujących funkcje publiczne w zakresie wykonywania przez nie zadań władzy publicznej i gospodarowania mieniem komunalnym lub mieniem Skarbu Państwa – o ile związana jest z funkcjonowaniem wspólnoty publicznoprawnej (państwa). W związku z tym za informacje publiczne uznaje się informacje dotyczące wykonywania zadań publicznych, w tym gospodarowania mieniem publicznym, utrwalone na nośniku w formie pisemnej, dźwiękowej, wizualnej lub audiowizualnej Istotne jest przy tym powiązanie informacji publicznej z dynamiczną działalnością państwa, jako organizatora życia społeczno-gospodarczego z jednoczesnym wskazaniem, że w demokratycznym państwie prawa jak najszerszy katalog informacji musi być przedmiotem kontroli społecznej.
Przechowywanie danych w chmurze polega na zapisywaniu i zarządzaniu danymi na zdalnych serwerach, które są dostępne przez internet. Zamiast przechowywać pliki na lokalnych dyskach twardych lub serwerach, użytkownicy mogą korzystać z infrastruktury dostarczanej przez dostawców usług chmurowych. Jest to wygodne i efektywne rozwiązanie, które zapewnia dostęp do danych z dowolnego miejsca, elastyczność, skalowalność oraz wysoki poziom bezpieczeństwa i niezawodności.
© Portal Poradyodo.pl