Czy kontroler biletów może zażądać okazania dowodu osobistego i spisać z niego dane osobowe? Ta kwestia nurtuje wiele osób, stąd liczne pytania kierowane do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Sprawdź, jakie uprawnienia posiada kontroler biletów.
Jak wskazuje Prezes UODO, uprawnienia kontrolera są uregulowane w art. 33a Prawa przewozowego. Otóż kontroler biletów, w razie stwierdzenia braku ważnego dokumentu upoważniającego do przejazdu, może:
Niezależnie od powyższego kontroler biletów może przetwarzać dane osobowe zgodnie z zasadą minimalizacji. Oznacza to, że kontroler może spisywać tylko takie dane osobowe pasażera, które są niezbędne do celu ich przetwarzania a mianowicie do wystawienia wezwania do zapłaty i ewentualnego dochodzenia roszczeń przez przewoźnika. Będą to następujące dane osobowe:
Spisując dane osobowe z dokumentów tożsamości, kontroler biletów nie może dopuścić do tego, by osoby postronne miały możliwość zapoznania się z tymi danymi. W ostateczności spisanie należy więc przeprowadzić na przystanku bez udziału osób trzecich.
Przechowywanie danych w chmurze polega na zapisywaniu i zarządzaniu danymi na zdalnych serwerach, które są dostępne przez internet. Zamiast przechowywać pliki na lokalnych dyskach twardych lub serwerach, użytkownicy mogą korzystać z infrastruktury dostarczanej przez dostawców usług chmurowych. Jest to wygodne i efektywne rozwiązanie, które zapewnia dostęp do danych z dowolnego miejsca, elastyczność, skalowalność oraz wysoki poziom bezpieczeństwa i niezawodności.
© Portal Poradyodo.pl