Pracodawca nie musi uzyskiwać zgody pracowników na przetwarzanie danych uzyskanych w ramach monitoringu wizyjnego stosowanego na podstawie przepisów kodeksu pracy – zakładając, że zapisy monitoringu będą przetwarzane zgodnie z jego celem. Zgoda będzie jednak wymagana w przypadku chęci wykorzystania przez pracodawcę wizerunków pracowników na stronie internetowej - niezależnie od liczby zatrudnionych pracowników pracujących w danym dziale, oddziale lub innej wyodrębnionej komórce organizacyjnej.
Pracodawca jako organizator procesu pracy ma prawo kontrolować fakt wywiązywania się przez pracowników ze swoich obowiązków. Kodeks pracy daje podstawy prawne do wprowadzenia monitoringu wizyjnego, zwanego często wideo-nadzorem, przy pomocy kamer przemysłowych. Nie jest to jednak jedyna dopuszczalna prawnie forma kontroli pracowników. Kodeks pracy dopuszcza bowiem wyraźnie kontrolę służbowej poczty elektronicznej jak również „inne formy monitoringu”.
Wprowadzenie monitoringu pracowniczego przy pomocy kamer wymaga zachowania procedury uregulowanej w przepisach kodeksu pracy. W przeciwnym razie monitoring zostanie zakwestionowany podczas najbliższej kontroli realizowanej przez inspektora pracy.
Cele, zakres oraz sposób zastosowania monitoringu ustala się w układzie zbiorowym pracy lub w regulaminie pracy albo w obwieszczeniu, jeżeli pracodawca nie jest objęty układem zbiorowym pracy lub nie jest obowiązany do ustalenia regulaminu pracy. Pracodawca informuje pracowników o wprowadzeniu monitoringu, w sposób przyjęty u danego pracodawcy, nie później niż 2 tygodnie przed jego uruchomieniem. Nie oznacza to, iż obowiązkiem pracodawcy jest uzyskanie zgody pracowników na zastosowanie monitoringu w postaci kamer w standardowym zakresie - przykładowo w pomieszczeniach w których odbywają się procesy pracy. Tym samym przetwarzanie zapisów monitoringu, w tym wizerunków pracowników jest możliwe bez ich zgody. Nagrania obrazu pracodawca przetwarza wyłącznie do celów, dla których zostały zebrane, i przechowuje przez okres nieprzekraczający 3 miesięcy od dnia nagrania.
Odrębną kwestią jest zamiar wykorzystania przez pracodawcę wizerunków pracowników (zdjęć) przykładowo na stronie internetowej firmy. W takim przypadku należy uznać, że niezbędna będzie zgoda pracowników. Zamiar wykorzystania wizerunku pracownika na stronie internetowej wykracza poza cele monitoringu stosowanego przy pomocy kamer, ponadto przepisy kodeksu pracy określające zakres danych osobowych jakie można uzyskać od pracownika nie wskazują na obowiązek prawny udostępnienia zdjęcia - w tym do celów promocyjnych.
Chcąc wykorzystać zdjęcia pracowników i zamieścić je stronie internetowej, pracodawca będzie musiał uzyskać zgodę pracowników - niezależnie od tego jaka liczba zatrudnionych świadczy pracę w poszczególnych oddziałach. Sama zgoda kierownika komórki organizacyjnej nie będzie legalizowała umieszczenia zdjęć pracowników na stronie. Tym samym niezbędne będzie uzyskanie zgody od każdego pracownika osobno.
Przechowywanie danych w chmurze polega na zapisywaniu i zarządzaniu danymi na zdalnych serwerach, które są dostępne przez internet. Zamiast przechowywać pliki na lokalnych dyskach twardych lub serwerach, użytkownicy mogą korzystać z infrastruktury dostarczanej przez dostawców usług chmurowych. Jest to wygodne i efektywne rozwiązanie, które zapewnia dostęp do danych z dowolnego miejsca, elastyczność, skalowalność oraz wysoki poziom bezpieczeństwa i niezawodności.
© Portal Poradyodo.pl