Tak. Zgodnie ze stanowiskiem Dyrekcji Krajowej Informacji Skarbowej przesyłanie pracownikom za ich zgodą informacji PIT-11 za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, na wskazany przez nich adres e-mail w formie pliku w formacie PDF opatrzonego bezpiecznym podpisem elektronicznym, bez potwierdzenia dostarczenia e-mail do pracowników, stanowi realizację obowiązku płatnika.
Początek każdego roku to czas, w którym pracodawcy muszą zadbać o sporządzenie i rozesłanie do pracowników deklaracji podatkowych. Uwzględniając zasadę szybkości i prostoty postępowania - oraz zalecaną powszechnie oszczędność papieru pracodawcy mogą mieć wątpliwości czy prawidłową praktyką może być rozesłanie pracownikom PIT-ów z wykorzystaniem adresów prywatnej poczty elektronicznej zatrudnionych.
Przepisy ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych nie wskazują jednego obowiązującego sposobu dostarczenia deklaracji do podatnika.
Zgodnie z poglądami prezentowanymi przez administrację skarbową, przekazanie podatnikom informacji PIT-11 może nastąpić nie tylko przez bezpośrednie jej doręczenie czy przez operatora pocztowego, ale też za pomocą środków komunikacji elektronicznej. Przesyłanie pracownikom za ich zgodą informacji PIT-11 za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, na wskazany przez nich adres e-mail w formie pliku w formacie PDF opatrzonego bezpiecznym podpisem elektronicznym, bez potwierdzenia dostarczenia e-mail do pracowników, stanowi realizację obowiązku płatnika. Należy zatem uznać, że wysłanie PIT-ów na prywatne adresy pracowników, za zgodą zatrudnionych, będzie działaniem jak najbardziej dopuszczalnym.
Warto, aby pracodawca zwrócił się do pracowników z prośbą udostępnienie aktualnych adresów mailowych - w sytuacji gdyby okazało się, że wcześniejsze adresy przekazane pracodawcy nie są przez zatrudnionych wykorzystywane, lub konta mailowe zostały prze nich usunięte.
W przypadku wyrażenia zgody przez pracowników na wysłanie PIT-ów na udostępnione prywatne adresy poczty elektronicznej nie jest rolą pracodawcy - jako administratora danych - podejmowanie czynności czy jakichkolwiek środków zabezpieczających typu instalowanie oprogramowania przeciwwirusowego czy antyszpiegowskiego na komputerach przy użyciu których informacja zostanie odebrana (za wyjątkiem oczywiście komputerów służbowych).
Rolą pracodawcy jako administratora danych jest zapewnienie, aby sporządzanie dokumentów podatkowych było realizowane przez osoby upoważnione.
Przechowywanie danych w chmurze polega na zapisywaniu i zarządzaniu danymi na zdalnych serwerach, które są dostępne przez internet. Zamiast przechowywać pliki na lokalnych dyskach twardych lub serwerach, użytkownicy mogą korzystać z infrastruktury dostarczanej przez dostawców usług chmurowych. Jest to wygodne i efektywne rozwiązanie, które zapewnia dostęp do danych z dowolnego miejsca, elastyczność, skalowalność oraz wysoki poziom bezpieczeństwa i niezawodności.
© Portal Poradyodo.pl