Fundacja Panoptykon informuje o nowych zamierzeniach Rady Ministrów. Otóż rząd planuje powołanie Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości. Projekt ustawy w tej sprawie (a konkretnie nowelizacji ustawy o Policji) został już przekazany do konsultacji. Sprawdzamy, jakie mają być kompetencje tego biura.
Celem funkcjonowania Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości jest m.in. wyposażenie Policji w nowe uprawnienia w walce z przestępczością w sieci. Przede wszystkim biuro ma mieć możliwość tworzenia lub wykorzystywania oprogramowania służącego przełamywaniu różnego rodzaju zabezpieczeń, m.in. haseł czy szyfrowanej komunikacji.
Oznacza to, że biuro będzie mogło legalnie złamać dowolne zabezpieczenia np. do dysku w chmurze.
Takie czynności będą mogły być wykonywane także zdalnie.
Generalnie rozwiązania te mają pomóc w ściganiu cyberprzestępstw przez Policję, ale też innego rodzaju przestępstw np. fiskalne. Fundacja Panoptykon zwróciła jednak uwagę na inny aspekt projektowanych rozwiązań. Otóż istnieją obawy co do wykorzystywania nowych przepisów np. do działań inwigilacyjnych przeciwko redakcjom. Czas pokaże, czy obawy będą uzasadnione.
Strona internetowa fundacji Panoptykon (panoptykon.org).
Przechowywanie danych w chmurze polega na zapisywaniu i zarządzaniu danymi na zdalnych serwerach, które są dostępne przez internet. Zamiast przechowywać pliki na lokalnych dyskach twardych lub serwerach, użytkownicy mogą korzystać z infrastruktury dostarczanej przez dostawców usług chmurowych. Jest to wygodne i efektywne rozwiązanie, które zapewnia dostęp do danych z dowolnego miejsca, elastyczność, skalowalność oraz wysoki poziom bezpieczeństwa i niezawodności.
© Portal Poradyodo.pl