Mieszkańcy mogą zgłosić skargę do Prezesa UODO, jeśli zachodzi uzasadnione podejrzenie naruszenia ochrony ich danych osobowych.
Monitoring wizyjny może być zainstalowany w określonym celu, a mianowicie jeżeli jest to niezbędne do zapewnienia bezpieczeństwa pracowników lub ochrony mienia lub kontroli produkcji lub zachowania w tajemnicy informacji, których ujawnienie mogłoby narazić pracodawcę na szkodę (art. 222 § 1 Kodeksu pracy). Z kolei w przypadku monitoringu przestrzeni publicznej może on służyć w celu zapewnienia porządku publicznego i bezpieczeństwa obywateli oraz ochrony przeciwpożarowej i przeciwpowodziowej (art. 9a ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym).
Monitoring nie może służyć innym celom. Nie może tym samym służyć do rejestrowania terenu poza obiektem, dla którego ten monitoring został utworzony.
Jeżeli istnieje uzasadnione podejrzenie, że monitoring, o którym mowa w pytaniu, rejestruje również teren poza obiektem, naruszając prawo do prywatności mieszkańców (na nagraniach widać np. wnętrze mieszkań) lub ich wizerunek (choćby na balkonie), to zalecane jest zgłoszenie skargi do Prezesa UODO. Może to bowiem świadczyć o naruszaniu ochrony danych przez właściciela obiektu.
Rozstrzygnięcie sprawy w tym zakresie może dawać kolejne możliwości mieszkańcom np.:
Przechowywanie danych w chmurze polega na zapisywaniu i zarządzaniu danymi na zdalnych serwerach, które są dostępne przez internet. Zamiast przechowywać pliki na lokalnych dyskach twardych lub serwerach, użytkownicy mogą korzystać z infrastruktury dostarczanej przez dostawców usług chmurowych. Jest to wygodne i efektywne rozwiązanie, które zapewnia dostęp do danych z dowolnego miejsca, elastyczność, skalowalność oraz wysoki poziom bezpieczeństwa i niezawodności.
© Portal Poradyodo.pl