Informacja o wynagrodzeniu, w tym o dodatku motywacyjnym nauczyciela, stanowi informację publiczną. Stanowisko to potwierdził Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w wyroku z 8 lipca 2021 r. IV SAB/Wr 1002/21.
Sprawa trafiła do sądu w związku z brakiem odpowiedzi na wniosek związku zawodowego na udostępnienie informacji publicznej przez dyrektora szkoły. Zapytanie dotyczyło wysokości wynagrodzeń nauczycieli tej szkoły, w tym kwot przyznanego dodatku motywacyjnego. Konkretnie zażądano podania informacji:
Dodatek motywacyjny to uznaniowy składnik wynagrodzenia nauczyciela.
Dyrektor odmówił udostępnienia informacji, wskazując, że w ten sposób naraziłby się na zarzut naruszenia dóbr osobistych nauczycieli. W związku z tym do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu trafiła skarga na bezczynność dyrektora.
Sąd przyznał rację skarżącemu związkowi zawodowemu. W uzasadnieniu wyroku wskazano, że dyrektor szkoły - jako organ reprezentujący podmiot wykonujący zadania publiczne - jest ma obowiązek udostępnienia informacji publicznej. Z kolei informacja o wynagrodzeniach nauczycieli to dotycząca gospodarowania środkami publicznymi, a zatem o majątku publicznym.
Informacja publiczna obejmuje składniki wynagrodzenia nauczyciela w tym wynagrodzenie zasadnicze czy dodatek motywacyjny. Jest to bowiem rekompensata za wykonywanie przez osobę pełniącą funkcję publiczną jej obowiązków służbowych.
Nauczyciel wykonuje zadania publiczne
W ocenie Sądu nie znajduje tu zastosowania wyłączenie z art. 5 ust. 2 ustawy o dostępie do informacji publicznej dotyczące prywatności osoby fizycznej. Ograniczenie to nie dotyczy bowiem informacji o osobach pełniących funkcje publiczne, mających związek z pełnieniem tych funkcji. Sąd podtrzymał stanowisko dominujące w orzecznictwie, zgodnie z którym nauczyciele pełnią funkcje publiczne.
Za osobę wykonującą zadania publiczne należy uznać każdą osobę, która ma wpływ na kształtowanie spraw publicznych. Takim zadaniem jest właśnie realizowanie prawa do wykształcenia, które wykonują nauczyciele.
Wynika to m.in. z faktu, że nauczyciel jest członkiem rady pedagogicznej i ma w tym zakresie kompetencje decyzyjne.
Przechowywanie danych w chmurze polega na zapisywaniu i zarządzaniu danymi na zdalnych serwerach, które są dostępne przez internet. Zamiast przechowywać pliki na lokalnych dyskach twardych lub serwerach, użytkownicy mogą korzystać z infrastruktury dostarczanej przez dostawców usług chmurowych. Jest to wygodne i efektywne rozwiązanie, które zapewnia dostęp do danych z dowolnego miejsca, elastyczność, skalowalność oraz wysoki poziom bezpieczeństwa i niezawodności.
© Portal Poradyodo.pl