Na żądanie Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych administrator musi udzielać wszelkich informacji niezbędnych do realizacji zadań organu nadzorczego. Potwierdził to Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z 21 czerwca 2024 r. II SA/Wa 2216/23.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę jednej ze spółek na decyzję w sprawie nałożenia administracyjnej kary pieniężnej w kwocie 56 tys. zł. Karę nałożono w związku z wielokrotnym brakiem reakcji spółki na wezwania Prezesa UODO do złożenia wyjaśnień. Na niektóre pytania spółka udzielała z kolei niepełnych i nieterminowych odpowiedzi. Spółce zarzucono również niedostarczenie pełnomocnictwa, na mocy którego pracownik spółki byłby upoważniony do reprezentowania jej w postępowaniu przed organem nadzorczym.
WSA w Warszawie potwierdził, że tego typu uchybienia świadczą o braku współpracy z Prezesem UODO. To zaś może prowadzić do nieuzasadnionego wydłużenia postępowania administracyjnego i utrudniać rozpoznanie sprawy.
Co więcej narusza ono uprawnienia podmiotu danych, który złożył skargę na działalność administratora.
Stąd kara w wysokości 56 tys. zł jest uzasadniona.
Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego z 21 czerwca 2024 r. II SA/Wa 2216/23
Uodo.gov.pl
Przechowywanie danych w chmurze polega na zapisywaniu i zarządzaniu danymi na zdalnych serwerach, które są dostępne przez internet. Zamiast przechowywać pliki na lokalnych dyskach twardych lub serwerach, użytkownicy mogą korzystać z infrastruktury dostarczanej przez dostawców usług chmurowych. Jest to wygodne i efektywne rozwiązanie, które zapewnia dostęp do danych z dowolnego miejsca, elastyczność, skalowalność oraz wysoki poziom bezpieczeństwa i niezawodności.
© Portal Poradyodo.pl