Nie. W tym wypadku nie ma konieczności zawierania umowy powierzenia przetwarzania danych.
Różnica pomiędzy powierzeniem przetwarzania danych a ich udostępnieniem polega na tym, że w przypadku powierzenia przetwarzania danych podmiot przekazujący dane nadal decyduje zarówno o sposobie jak i celach przetwarzania danych. W przypadku udostępnienia danych podmiot je otrzymujący staje się zaś odrębnym ich administratorem.
Dyrektor przekazujący dane uczniów szkoły nie decyduje dalej o celach przetwarzania danych, są one bowiem przetwarzane na potrzeby przyznania stypendium organu prowadzącego. Co za tym idzie dane powinny zostać udostępnione. Udostępnienie musi zostać oparte o wyraźną podstawę prawną. Taka podstawa prawna istnieje, a jest nią uchwała w sprawie stypendiów organu prowadzącego.
Uchwała ta podejmowana jest na podstawie art. 90t ust. 4 ustawy o systemie oświaty i zgodnie z tą regulacją organ stanowiący jednostki samorządu terytorialnego określa szczegółowe warunki udzielania pomocy dzieciom i młodzieży pobierającej naukę na terenie danej jednostki samorządu terytorialnego bez względu na miejsce zamieszkania, formy i zakres tej pomocy, w tym stypendia dla uzdolnionych uczniów oraz tryb postępowania w tych sprawach, uwzględniając w szczególności przedsięwzięcia sprzyjające eliminowaniu barier edukacyjnych, a także osoby lub grupy osób uprawnione do pomocy oraz potrzeby edukacyjne na danym obszarze.
Uchwała ta ma walor aktu prawa miejscowego, jest zatem jednym ze źródeł prawa, o którym mowa w art. 87 Konstytucji RP. Określa zasady przekazywania wniosków o stypendia, zatem stanowi podstawę prawną udostępnienia danych osobowych.
Z wideoszkolenia dowiesz się m.in.:
Szkolenie prowadzi Agnieszka Wachowska, radczyni prawna, Co-Managing Partners, Szefowa zespołu IT-Tech w TKP
© Portal Poradyodo.pl