Organizacja powinna dbać nie tylko o ochronę danych osobowych, ale także o swoje dobre imię. Spółkę, stowarzyszenie czy fundację można pozbawić dobrego imienia. Sprawdź, jak w takiej sytuacji zadbać o odzyskanie renomy organizacji.
Ochrona dóbr nie tylko osób fizycznych
Z pojęciem dóbr osobistych spotykamy się w odniesieniu do osób fizycznych. Niemniej jednak część z nich można przypisać także osobom prawnym i innym organizacjom. Możemy więc przyjąć, że istnieją tzw. niemajątkowe dobra, które przysługują zarówno osobom fizycznym, jak i prawnym. Wszak w myśl art. 43 Kodeksu cywilnego przepisy o ochronie dóbr osobistych osób fizycznych stosuje się odpowiednio do osób prawnych.
Do dóbr osobistych zalicza się m.in. wolność, nazwisko, pseudonim czy wizerunek. W przypadku organizacji może być to renoma (dobre imię).
Obowiązuje bezwzględny zakaz ingerowania w dobra osobiste osoby prawnej. Jednocześnie osoba prawna nie może się tej ochrony zrzec np. w umowie.
Jakie dobra organizacji podlegają ochronie
Odpowiedź na to pytanie brzmi: wszystkie, jakie dana osoba prawna może posiadać. Mogą być to takie dobra jak:
- dobra imię, dobra reputacja (odpowiednik czci osoby fizycznej),
- nazwa (słowne oznaczenie indywidualizujące osobę prawną),
- ochrona pomieszczeń,
- tajemnica korespondencji.
Z drugiej strony nie jest tak, że katalog dóbr osobisty może być samodzielnie i według własnego mniemania rozszerzany. Tak naprawdę więc, mimo że prawo nie wylicza wszystkich dóbr osobistych, ich ilość jest ograniczona. Liczba dóbr osobistych zależy od tego, co akurat społeczeństwo za takie dobra uznaje.