Tak. Właściwym rozwiązaniem jest upoważnienie lekarza do przetwarzania danych.
Relacja między Szpitalem a lekarzem, pielęgniarką (niezależnie czy zawarta została umowa o pracę czy inna) nie stanowi relacji administrator - procesor. Lekarz zatrudniony nawet na kontrakcie pracuje tak samo jak lekarz na umowie o pracę - tj. nie prowadzi własnej dokumentacji medycznej, pracuje tak naprawdę jako szpital i na tej podstawie wykonuje wszelkie czynności.
Nie mamy tu również do czynienia z udostępnieniem danych, ponieważ lekarz nie przetwarza tych danych we własnym celu i nie dysponuje własną podstawą przetwarzania danych.
W niektórych wypadkach można uznać za konieczne zawarcie umowy powierzenia przetwarzania danych. Będzie to niezbędne w związku z udzielaniem świadczeń na rzecz pacjentów szpitala przez personel zatrudniany przez inny podmiot lecznczy.
Stanowisko zawarte w projekcie kodeksu branżowego dla podmiotów leczniczych dostęp:www.rodowzdrowiu.pl:
„Z PWDL innych niż określone w pkt. 4.6.4., udostępniającymi zatrudniony przez siebie personel medyczny na potrzeby udzielania świadczeń zdrowotnych w ramach innych PWDL w miejscu pobytu Pacjenta, podmioty te zobowiązane są do zawarcia umowy powierzenia przetwarzania, o której mowa w art. 28 RODO.”
PWDL – podmiot udzielający świadczeń leczniczych
Przechowywanie danych w chmurze polega na zapisywaniu i zarządzaniu danymi na zdalnych serwerach, które są dostępne przez internet. Zamiast przechowywać pliki na lokalnych dyskach twardych lub serwerach, użytkownicy mogą korzystać z infrastruktury dostarczanej przez dostawców usług chmurowych. Jest to wygodne i efektywne rozwiązanie, które zapewnia dostęp do danych z dowolnego miejsca, elastyczność, skalowalność oraz wysoki poziom bezpieczeństwa i niezawodności.
© Portal Poradyodo.pl