Dane osobowe pacjenta można przetwarzać na podstawie w celu wypełnienia obowiązku prawnego administratora, a także w cel ochrony żywotnego interesu pacjenta.
Przedstawione zagadnienie stwarza wiele problemów praktycznych - dotyczy oczywiście problemu odbioru pacjenta przez osoby wskazane w dokumentacji medycznej. W istocie jedyną podstawą prawną przetwarzania danych jest art. 6 ust. 1 lit. c RODO, zgodnie z którym przetwarzanie jest niezbędne do wypełnienia obowiązku prawnego ciążącego na administratorze oraz lit. d (gdy przetwarzanie jest niezbędne do ochrony żywotnych interesów osoby, której dane dotyczą, lub innej osoby fizycznej) w zw. art. 30 ust. 1 i 2 ustawy o działalności leczniczej. Zgodnie z tymi przepisami gmina właściwa ze względu na miejsce zamieszkania (a w przypadku niemożności ustalenia miejsca zamieszkania właściwa ze względu na ostatnie miejsce pobytu pacjenta) pokrywa koszty transportu sanitarnego pacjenta małoletniego lub osoby niezdolnej do samodzielnej egzystencji do miejsca pobytu, jeżeli przedstawiciel ustawowy pacjenta albo osoba, na której w stosunku do pacjenta ciąży ustawowy obowiązek alimentacyjny, nie odbiera pacjenta w wyznaczonym terminie.
Z powyższych przepisów wynika prawo podmiotu leczniczego do przetwarzania danych osobowych osób, na których ciąży obowiązek alimentacyjny w celu wykonania obowiązku prawnego wypisania i poprawnego przekazania pacjenta zgodnie z przepisami. Podmiot leczniczy musi w pierwszej kolejności zwrócić się do tych osób (przepis nie wskazuje, że są to osoby do kontaktu wskazane przez pacjenta w dokumentacji medycznej, ale ten krąg rozszerzył).
Z wideoszkolenia dowiesz się m.in.:
Szkolenie prowadzi Agnieszka Wachowska, radczyni prawna, Co-Managing Partners, Szefowa zespołu IT-Tech w TKP
© Portal Poradyodo.pl