Nie, jest to niedopuszczalne.
Zakładamy, że podstawą prawną wskazaną w piśmie są przepisy Kodeksu postępowania karnego a dane osobowe z obu dokumentów mają być przekazane na potrzeby prowadzonego postępowania. W takim przypadku nie ma możliwości pobrania opłaty za udostępnienie dokumentów.
Praktyka pobierania opłat za wydanie nagrań w przypadk,u gdy zobowiązuje do tego prawo (a więc np. w przypadku żądania Policji lub prokuratury) jest w niedozwolona i skutkuje odpowiedzialnością administratora danych. Przepisy nakazujące udostępniać te dokumenty (np. przepisy procedury karnej) nie pozwalają na pobieranie opłat (robi to administrator na własny koszt).
Pobieranie takich opłat może być uznane nawet za utrudnianie prowadzenia czynności procesowych.
Natomiast w przypadku innych podmiotów (tj. w szczególności w przypadku powoływania się na art. 6 ust. 1 lit. f RODO) taka opłata może być pobierana. Podmioty te nie mają bowiem ustawowego prawa żądania wydania nagrań – wspomniany art. 6 ust. 1 lit. f RODO jest bowiem wyłącznie podstawą prawną przetwarzania przez nie danych osobowych ale nie stanowi już podstawy prawnej żądania wydania tych danych.
Z wideoszkolenia dowiesz się m.in.:
Szkolenie prowadzi Agnieszka Wachowska, radczyni prawna, Co-Managing Partners, Szefowa zespołu IT-Tech w TKP
© Portal Poradyodo.pl