Już 25 września 2024 r. w życie wejdzie nowa ustawa o ochronie sygnalistów. Regulacja ta zawiera także nowe obowiązki dla administratorów w zakresie ochrony danych osobowych sygnalistów. Sprawdź, jakie rozwiązania zakresie RODO względem sygnalistów będziesz musiał wdrożyć w swojej organizacji.
Nowa ustawa o ochronie sygnalistów wdraża dyrektywę UE
Nowa ustawa o ochronie sygnalistów została podpisana przez Prezydenta a następnie opublikowana w Dzienniku Ustaw w dniu 25 czerwca 2024 r. Ma ona wejść w życie po upływie 3 miesięcy od dnia ogłoszenia tj. 25 września 2024 r., Natomiast w części dotyczącej zgłoszeń zewnętrznych do Rzecznika Praw Obywatelskich wejście w życie ustawy nastąpi 25 grudnia 2024 r. Jej celem wdrożenie unijnej dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1937 z dnia 23 października 2019 r. w sprawie ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa Unii. Implementacja dyrektywy o ochronie sygnalistów miała nastąpić jeszcze w 2021 r. Prace nad projektem ustawy o ochronie sygnalistów (wcześniej nazywanej ustawą o ochronie osób zgłaszających naruszenia prawa) przeciągnęły się jednak aż do czerwca 2024 r.
Na czym polega ochrona sygnalisty
Założeniem nowej ustawy jest zapewnienie ochrony osobie, która zgłosi naruszenie prawa w danej organizacji (tzw. podmiocie prawnym). Ochrona ma dotyczyć działań odwetowych w tej organizacji w szczególności:
Z artykułu dowiesz się m.in.:
Jeśli masz już dostęp do Portalu, zaloguj się »
Przechowywanie danych w chmurze polega na zapisywaniu i zarządzaniu danymi na zdalnych serwerach, które są dostępne przez internet. Zamiast przechowywać pliki na lokalnych dyskach twardych lub serwerach, użytkownicy mogą korzystać z infrastruktury dostarczanej przez dostawców usług chmurowych. Jest to wygodne i efektywne rozwiązanie, które zapewnia dostęp do danych z dowolnego miejsca, elastyczność, skalowalność oraz wysoki poziom bezpieczeństwa i niezawodności.
© Portal Poradyodo.pl