Jeżeli spotkanie organizowane przez wójta gminy nie toczy się w żadnym specjalnym trybie i stanowi po prostu nieformalne spotkanie z wójtem, na którym będą wstępnie omawiane kwestie zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, to w mojej ocenie możliwe jest nagrywanie zarówno wizji, jak i fonii. Na takie nagrywanie nie jest potrzebna niczyja zgoda ani też nie trzeba o nim informować z wyprzedzeniem uczestników takiego spotkania.
Zgodnie z art. 61 Konstytucji RP obywatel ma prawo uzyskiwać informacje o działalności organów władzy publicznej oraz osób pełniących funkcje publiczne. Prawo do uzyskiwania informacji obejmuje między innymi wstęp na posiedzenia kolegialnych organów władzy publicznej pochodzących z powszechnych wyborów, z możliwością rejestracji dźwięku lub obrazu. Konstytucja przewiduje też, że tryb udzielania tych informacji określają ustawy, a ograniczenie prawa do uzyskiwania informacji może nastąpić wyłącznie ze względu na określone w ustawach:
Takim przepisem ustawowym określającym tryb udzielania informacji jest art. 11b ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym. Zgodnie z tym przepisem działalność organów gminy (a więc także wójta) jest jawna.
Jak zauważa Bogdan Dolnicki („Jawność w samorządzie terytorialnym”), istnieje bezwarunkowa jawność obrad rady miasta oraz posiedzeń jej komisji. Oznacza to, że każdy może nagrywać przebieg sesji rady i posiedzeń jej komisji. W wyroku z 13 maja 2014 r. (sygn. akt II SAB/Łd 39/14) Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi stwierdził, że działalność organów poszczególnych jednostek samorządu jest jawna, a ograniczenie jawności może wynikać jedynie z przepisów ustaw. Nagranie jest zaś materiałem odzwierciedlającym przebieg posiedzenia i dokonane na posiedzeniu czynności.
Przechowywanie danych w chmurze polega na zapisywaniu i zarządzaniu danymi na zdalnych serwerach, które są dostępne przez internet. Zamiast przechowywać pliki na lokalnych dyskach twardych lub serwerach, użytkownicy mogą korzystać z infrastruktury dostarczanej przez dostawców usług chmurowych. Jest to wygodne i efektywne rozwiązanie, które zapewnia dostęp do danych z dowolnego miejsca, elastyczność, skalowalność oraz wysoki poziom bezpieczeństwa i niezawodności.
© Portal Poradyodo.pl