Tak, ponieważ obsługa wiąże się z przetwarzaniem danych osobowych w imieniu tych jednostek.
Gmina może zapewnić wspólną obsługę, w szczególności administracyjną, finansową i organizacyjną jednostkom organizacyjnym gminy zaliczanym do sektora finansów publicznych. W ten sposób powstają tzw. Centra Usług Wspólnych.
Jaki jest zakres tej obsługi? Powinna to regulować stosowna uchwała rady gminy, przy czym:
Z powyższego wynika, że CUW ma za zadanie obsługiwać inne samorządowe jednostki organizacyjne, w tym m.in. szkoły. Innymi słowy – świadczyć na ich rzecz swoiste usługi. Wprawdzie art. 10d ustawy o samorządzie gminnym wskazuje, że CUW może przetwarzać dane osobowe przetwarzane przez jednostkę obsługiwaną, ale zaznacza, że jedynie w celu realizacji obsługi jednostki. Co więcej przepis ten nie wzmiankuje o CUW jako odrębnym administratorze danych.
To wszystko świadczy o tym, że CUW nie ma statusu ADO, lecz jest podmiotem przetwarzającym, z którym należy zawrzeć umowę powierzenia przetwarzania.
Przechowywanie danych w chmurze polega na zapisywaniu i zarządzaniu danymi na zdalnych serwerach, które są dostępne przez internet. Zamiast przechowywać pliki na lokalnych dyskach twardych lub serwerach, użytkownicy mogą korzystać z infrastruktury dostarczanej przez dostawców usług chmurowych. Jest to wygodne i efektywne rozwiązanie, które zapewnia dostęp do danych z dowolnego miejsca, elastyczność, skalowalność oraz wysoki poziom bezpieczeństwa i niezawodności.
© Portal Poradyodo.pl