W przypadku organów publicznych w grę może wchodzić przesłanka z art. 6 ust. 1 lit. c (wypełnienie obowiązku prawnego ciążącego na administratorze) lub lit. e RODO (realizacja zadania publicznego).
Przetwarzanie danych jest dopuszczalne, jeśli jest niezbędne do celów wynikających z prawnie uzasadnionych interesów realizowanych przez administratora lub przez stronę trzecią, z wyjątkiem sytuacji, w których nadrzędny charakter wobec tych interesów mają interesy lub podstawowe prawa i wolności osoby, której dane dotyczą, wymagające ochrony danych osobowych, w szczególności gdy osoba, której dane dotyczą, jest dzieckiem (art. 6 ust. 1 lit. f). Zasadniczo to na tę przesłankę powołują się administratorzy danych, którzy korzystają z monitoringu wizyjnego i w jego ramach przetwarzają dane osobowe np. klientów, gości itd. Jednakże przesłanka ta nie ma zastosowania do przetwarzania, którego dokonują organy publiczne w ramach realizacji swoich zadań.
Pojęcie organu publicznego rozumieć należy szeroko. Pojęcie to obejmuje wszelkie organy i podmioty realizujące zadania przypisane państwu i jednostkom samorządu terytorialnego we władczych formach określonych w normach kompetencyjnych (decyzjach administracyjnych i postanowieniach).
W orzecznictwie wskazuje się, że termin ten obejmuje zarówno organy administracji publicznej w znaczeniu ustrojowym, jak i w znaczeniu funkcjonalnym, tj. takie podmioty (inne niż organy administracji rządowej i samorządowej), którym wykonywanie zadań z zakresu administracji publicznej zostało zlecone (powierzone) z mocy prawa lub na podstawie zawartych na mocy ustawy porozumień.
Dlatego w przypadku organów publicznych w grę może wchodzić przesłanka z art. 6 ust. 1 lit. c (wypełnienie obowiązku prawnego ciążącego na administratorze) lub z lit. e. (realizacja zadania publicznego).
Z wideoszkolenia dowiesz się m.in.:
Szkolenie prowadzi Agnieszka Wachowska, radczyni prawna, Co-Managing Partners, Szefowa zespołu IT-Tech w TKP
© Portal Poradyodo.pl