Zawieranie przez jednostki obsługiwane z jednostką obsługującą umów powierzenia przetwarzania danych nie jest wymagane, gdyż udostępnienie danych jest wymagane przez przepisy prawa.
Na podstawie art. 10a ustawy o samorządzie gminnym gminy są uprawnione do przyjęcia rozwiązania organizacyjnego polegającego na zapewnieniu wspólnej obsługi, w szczególności administracyjnej, finansowej i organizacyjnej określonym podmiotom. Chodzi tu o:
Powołana w drodze uchwały rady gminy jednostka obsługująca ma prawo żądać od jednostki obsługiwanej informacji oraz wglądu w dokumentację w zakresie niezbędnym do wykonywania zadań w ramach wspólnej obsługi tej jednostki (art. 10b ust. 4 ustawy o samorządzie gminnym). Jednostka obsługująca jest ponadto uprawniona do przetwarzania danych osobowych przetwarzanych przez jednostkę obsługiwaną w zakresie i celu niezbędnym do wykonywania zadań w ramach wspólnej obsługi tej jednostki. Uprawnienie to wynika wprost z przepisu prawa, tj. z art. 10d ustawy o samorządzie gminnym. W związku z tym zawieranie umowy powierzenia przetwarzania danych nie jest w tej sytuacji konieczne.
Przechowywanie danych w chmurze polega na zapisywaniu i zarządzaniu danymi na zdalnych serwerach, które są dostępne przez internet. Zamiast przechowywać pliki na lokalnych dyskach twardych lub serwerach, użytkownicy mogą korzystać z infrastruktury dostarczanej przez dostawców usług chmurowych. Jest to wygodne i efektywne rozwiązanie, które zapewnia dostęp do danych z dowolnego miejsca, elastyczność, skalowalność oraz wysoki poziom bezpieczeństwa i niezawodności.
© Portal Poradyodo.pl