Klauzulę informacyjną należy przekazać już w momencie odbierania pisma od podmiotu danych (pozyskania danych). Można zawrzeć klauzulę na stronie internetowej jednostki.
Obowiązku informacyjnego wobec osoby, której dane dotyczą, należy dopełnić w momencie pozyskania jej danych osobowych (art. 13 RODO). W związku z tym klauzuli informacyjnej nie powinno zamieszczać się w odpowiedzi na zapytanie o informację publiczną, opinii prawnej czy wniosek o kontrolę. Taka klauzula powinna być bowiem przedstawiona już w momencie, gdy jednostka otrzymuje dane wnioskodawcy.
Klauzula informacyjna może znaleźć się na stronie internetowej jednostki, w sekcji, w której znajdują się dane kontaktowe bądź przy formularzu kontaktowym. Jeśli wnioski składane są drogą e-mail, można wysyłać automatyczną wiadomość zwrotną zawierającą klauzulę informacyjną. W sytuacji, gdy wniosek składany jest osobiście w jednostce, wówczas w miejscu składania wniosku, w widocznym punkcie powinna znaleźć się odpowiednia klauzula informacyjna.
Z wideoszkolenia dowiesz się m.in.:
Szkolenie prowadzi Agnieszka Wachowska, radczyni prawna, Co-Managing Partners, Szefowa zespołu IT-Tech w TKP
© Portal Poradyodo.pl