Aktualny

Tajemnica przedsiębiorcy a informacja publiczna

Agnieszka Kręcisz-Sarna

Autor: Agnieszka Kręcisz-Sarna

Dodano: 17 grudnia 2020
Tajemnica przedsiębiorcy a informacja publiczna
Pytanie:  Jednostka otrzymała wniosek o udostępnienie informacji publicznej w postaci umowy, w której znajdują się dane handlowe takie jak np. kwoty dzierżawy. Czy taka umowa powinna być udostępniona?
Odpowiedź: 

Samo oświadczenie przedsiębiorcy o objęciu informacji zawartych w umowie cywilnoprawnej tajemnicą przedsiębiorcy nie jest wystarczające do odmowy udzielenia informacji publicznej. Podmiot, do którego skierowano wniosek o udostępnienie umowy powinien ustalić we własnym zakresie czy konkretne informacje zawarte w umowie spełniają przesłanki określone w art. 11 ust. 4 ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji.

Kto udostępnia informację publiczną

Zgodnie z art. 4 ust. 1 ustawy o dostępie do informacji publicznej do udostępniania informacji publicznej zobowiązane są władze publiczne oraz inne podmioty wykonujące zadania publiczne, w tym m.in.:

  • organy władzy publicznej,
  • podmioty reprezentujące państwowe osoby prawne,
  • osoby prawne samorządu terytorialnego,
  • podmioty reprezentujące inne państwowe jednostki organizacyjne albo jednostki organizacyjne samorządu terytorialnego,
  • podmioty reprezentujące inne osoby lub jednostki organizacyjne, które wykonują zadania publiczne lub dysponują majątkiem publicznym.

Na potrzeby odpowiedzi przyjmujemy założenie, że jednostka wskazana w pytaniu jest zobligowana do udostępniania informacji publicznej.

Umowa jako informacja publiczna

Za informację publiczną uznaje się m.in.:

  • informacje o podmiotach objętych zakresem podmiotowym ustawy, w tym o ich organizacji, przedmiocie działalności i kompetencjach;
  • informacje o organach i osobach sprawujących w nich funkcje i ich kompetencjach;
  • informacje o zasadach funkcjonowania tych podmiotów;
  • treść i postać dokumentów urzędowych;
  • dane o majątku publicznym.
Uwaga

Treść i postać umowy cywilnoprawnej jest informacją publiczną, bowiem dotyczy faktu i sposobów dysponowania majątkiem publicznym. Umowa cywilnoprawna (jej treść i postać) w podmiocie objętym obowiązkami z ustawy o dostępie do informacji publicznej stanowi zatem informację publiczną.

Ograniczenia ze względu na tajemnicę przedsiębiorcy

Jawność informacji publicznej może być wyłączona ze względu na ochronę informacji niejawnych, innych tajemnic ustawowo chronionych, prawo do prywatności, tajemnicę przedsiębiorcy lub w zakresie i na zasadach określonych w przepisach o przymusowej restrukturyzacji (art. 5 ust. 1-2a ustawy o dostępie do informacji publicznej).

Uwaga

Jednostka (adresat wniosku o udostępnienie umowy) powinn we własnym zakresie dokonać ustaleń co do istnienia formalnych jak i materialnych aspektów tajemnicy przedsiębiorcy. Musi ustalić, czy wskazane przez przedsiębiorcę jako tajemnica przedsiębiorstwa konkretne informacje zawarte w umowie spełniają przesłanki określone w art. 11 ust. 4 ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji.

Wymaga to ustalenia, czy przedsiębiorca podjął działania w celu zachowania poufności tych informacji (np. opatrzył je klauzulą poufności i odpowiednio zabezpieczył).  Ponadto czy informacje te posiadają wartość gospodarczą tzn. czy ich ujawnianie może negatywnie wpłynąć na sytuację przedsiębiorcy.

Podstawa prawna: 
Agnieszka Kręcisz-Sarna

Autor: Agnieszka Kręcisz-Sarna

radca prawny, ekspert z zakresu postępowania administracyjnego. Prowadzi kompleksową obsługę prawną przedsiębiorców oraz świadczy pomoc prawną dla jednostek sektora finansów publicznych, m.in. dla organów nadzoru budowlanego

WIDEOSZKOLENIA »

Bezpieczne przechowywanie danych w chmurze

Bezpieczne przechowywanie danych w chmurze

Przechowywanie danych w chmurze polega na zapisywaniu i zarządzaniu danymi na zdalnych serwerach, które są dostępne przez internet. Zamiast przechowywać pliki na lokalnych dyskach twardych lub serwerach, użytkownicy mogą korzystać z infrastruktury dostarczanej przez dostawców usług chmurowych. Jest to wygodne i efektywne rozwiązanie, które zapewnia dostęp do danych z dowolnego miejsca, elastyczność, skalowalność oraz wysoki poziom bezpieczeństwa i niezawodności.

14.06.2024 czytaj więcej »

ZMIANY W PRAWIE »

Nasi partnerzy i zdobyte nagrody » 


Nagrody i wyróżnienia» 

Poznaj kluczowe zagadnienia, z jakimi możesz się zetknąć podczas codziennej pracy IODO.
E-kurs dla początkującego Inspektora Danych Osobowych. Rzetelna wiedza i praktyczne ćwiczenia.

24-h bezpłatny test portalu!
Zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności!

SPRAWDŹ »

x