Samo oświadczenie przedsiębiorcy o objęciu informacji zawartych w umowie cywilnoprawnej tajemnicą przedsiębiorcy nie jest wystarczające do odmowy udzielenia informacji publicznej. Podmiot, do którego skierowano wniosek o udostępnienie umowy powinien ustalić we własnym zakresie czy konkretne informacje zawarte w umowie spełniają przesłanki określone w art. 11 ust. 4 ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji.
Zgodnie z art. 4 ust. 1 ustawy o dostępie do informacji publicznej do udostępniania informacji publicznej zobowiązane są władze publiczne oraz inne podmioty wykonujące zadania publiczne, w tym m.in.:
Na potrzeby odpowiedzi przyjmujemy założenie, że jednostka wskazana w pytaniu jest zobligowana do udostępniania informacji publicznej.
Za informację publiczną uznaje się m.in.:
Treść i postać umowy cywilnoprawnej jest informacją publiczną, bowiem dotyczy faktu i sposobów dysponowania majątkiem publicznym. Umowa cywilnoprawna (jej treść i postać) w podmiocie objętym obowiązkami z ustawy o dostępie do informacji publicznej stanowi zatem informację publiczną.
Jawność informacji publicznej może być wyłączona ze względu na ochronę informacji niejawnych, innych tajemnic ustawowo chronionych, prawo do prywatności, tajemnicę przedsiębiorcy lub w zakresie i na zasadach określonych w przepisach o przymusowej restrukturyzacji (art. 5 ust. 1-2a ustawy o dostępie do informacji publicznej).
Jednostka (adresat wniosku o udostępnienie umowy) powinn we własnym zakresie dokonać ustaleń co do istnienia formalnych jak i materialnych aspektów tajemnicy przedsiębiorcy. Musi ustalić, czy wskazane przez przedsiębiorcę jako tajemnica przedsiębiorstwa konkretne informacje zawarte w umowie spełniają przesłanki określone w art. 11 ust. 4 ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji.
Wymaga to ustalenia, czy przedsiębiorca podjął działania w celu zachowania poufności tych informacji (np. opatrzył je klauzulą poufności i odpowiednio zabezpieczył). Ponadto czy informacje te posiadają wartość gospodarczą tzn. czy ich ujawnianie może negatywnie wpłynąć na sytuację przedsiębiorcy.
Przechowywanie danych w chmurze polega na zapisywaniu i zarządzaniu danymi na zdalnych serwerach, które są dostępne przez internet. Zamiast przechowywać pliki na lokalnych dyskach twardych lub serwerach, użytkownicy mogą korzystać z infrastruktury dostarczanej przez dostawców usług chmurowych. Jest to wygodne i efektywne rozwiązanie, które zapewnia dostęp do danych z dowolnego miejsca, elastyczność, skalowalność oraz wysoki poziom bezpieczeństwa i niezawodności.
© Portal Poradyodo.pl