Zasady dotyczące bezpiecznego korzystania z sieci mają być istotnym zagadnieniem w ramach nowego przedmiotu edukacja zdrowotna. Jak wskazuje wiceminister edukacji Katarzyna Lubnauer, edukacja zdrowotna w szkołach będzie miała na celu także zapewnienie bezpieczeństwa cyfrowego dzieci.
Opracowanie: Michał Kowalski
Edukacja zdrowotna to nowy przedmiot, który ma zostać wprowadzony do szkół 1 września 2025 r. Przedmiot ten będzie nauczany w klasach IV-VIII szkół podstawowych a także w szkołach ponadpodstawowych. Podstawa programowa tego przedmiotu składa się z 10 obszarów::
wartości i postawy (prozdrowotne),
zdrowie fizyczne,
aktywność fizyczna,
odżywianie,
zdrowie psychiczne,
zdrowie społeczne,
dojrzewanie (w szkołach podstawowych),
zdrowie seksualne,
zdrowie środowiskowe,
internet i profilaktyka uzależnień,
system ochrony zdrowia (tylko w szkołach ponadpodstawowych).
Jednym z obszarów podstawy programowej przedmiotu edukacja zdrowotna mają być zasady bezpiecznego korzystania z internetu.
Skąd treści o bezpieczeństwie cyfrowym w zakresie przedmiotu, który - jak sama nazwa wskazuje - ma dotyczyć głównie kwestii zdrowotnych? Jak wskazuje wiceminister edukacji Katarzyna Lubnauer, z zagrożeniami związanymi z korzystaniem z internetu przez dzieci nie radzą sobie nie tylko one same, ale także ich rodzice. Bardzo często są oni przekonani, że są w stanie zapewnić bezpieczeństwo swoim dzieciom w internecie, niemniej jednak nie zdają sobie sprawy z aktualnie występujących zagrożeń internetowych. W konsekwencji stosowane przez nich metody kontroli rodzicielskiej bardzo często okazują się niewystarczające. Dlatego właśnie postawiono na działania o charakterze edukacyjnym. Nowy przedmiot ma pełnić funkcję "tarczy, która ma zabezpieczyć dzieci przed tym niebezpieczeństwem".
Wśród zagrożeń cyfrowych, z którymi zmagają się dzieci i młodzież, wymienia się m.in. uzależnienie od internetu i urządzeń cyfrowych, cyberprzemoc (hejt), grooming, sexting czy też patostreaming. Zwłaszcza w przypadku tego ostatniego problemem jest brak regulacji prawnych pozwalających na ograniczenie ich negatywnego wpływu na dzieci i młodzież.
Poza wprowadzeniem przedmiotu edukacja zdrowotna zapowiedziano także nową ustawę, której celem będzie weryfikacja wieku użytkowników w celu ograniczenia dostępu do szkodliwych treści w internecie, a także weryfikacja w celu wyeliminowania nieodpowiednich treści. Założenia projektu tej ustawy zostaną przedstawione przez Ministerstwo Cyfryzacji w połowie grudnia.
samorzad.pap.pl
Przechowywanie danych w chmurze polega na zapisywaniu i zarządzaniu danymi na zdalnych serwerach, które są dostępne przez internet. Zamiast przechowywać pliki na lokalnych dyskach twardych lub serwerach, użytkownicy mogą korzystać z infrastruktury dostarczanej przez dostawców usług chmurowych. Jest to wygodne i efektywne rozwiązanie, które zapewnia dostęp do danych z dowolnego miejsca, elastyczność, skalowalność oraz wysoki poziom bezpieczeństwa i niezawodności.
© Portal Poradyodo.pl