Rozpoczęły się konsultacje społeczne dotyczące nowego kodeksu sieciowego dotyczącego cyberbezpieczeństwa. Chodzi o NCCS czyli o kodeks sieciowy dotyczący cyberbezpieczeństwa transgranicznych przepływów energii elektrycznej.
Poddany konsultacjom kodeks ma służyć opracowaniu wspólnych zasad i zwiększeniu poziomu cyberbezpieczeństwa systemów energetycznych w całej Europie. Zjawiska takie jak:
decentralizacja wytwarzania energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych,
postęp technologiczny,
łączenie sektorów (sector coupling),
cyfryzacja,
rodzą bowiem coraz większe zagrożenie cyberatakami i incydentami. Zapewnienie bezpieczeństwa dostaw energii jest tu więc priorytetem.
Kodeks ma ustanawiać europejski standard cyberbezpieczeństwa transgranicznych przepływów energii elektrycznej. Znajdziemy w nim regulacje dotyczące:
definicji ról i obowiązków poszczególnych zainteresowanych stron w każdym działaniu,
oceny ryzyka cybernetycznego,
wspólnych minimalnych wymogów,
certyfikacji cyberbezpieczeństwa produktów i usług,
monitorowania,
sprawozdawczości,
zarządzania kryzysowego.
Konsultacje dotyczące kodeksu będą trwać do 10 grudnia 2021 r. Swoje uwagi można zgłaszać za pośrednictwem odpowiedniego formularza.
Strona internetowa Urzędu Regulacji Energetyki (www.ure.gov.pl).
Przechowywanie danych w chmurze polega na zapisywaniu i zarządzaniu danymi na zdalnych serwerach, które są dostępne przez internet. Zamiast przechowywać pliki na lokalnych dyskach twardych lub serwerach, użytkownicy mogą korzystać z infrastruktury dostarczanej przez dostawców usług chmurowych. Jest to wygodne i efektywne rozwiązanie, które zapewnia dostęp do danych z dowolnego miejsca, elastyczność, skalowalność oraz wysoki poziom bezpieczeństwa i niezawodności.
© Portal Poradyodo.pl