Aktualny

Dostępność cyfrowa – 14 dni na publikację napisów i audiodeskrypcji

Dodano: 22 marca 2023
4649d51c926ad531aac546b2c1da4266b82cd3a5-xlarge (9)

Podmioty publiczne będą miały jedynie 14 dni na publikację napisów i audiodeskrypcji do nagrań opublikowanych na stronie internetowej np. obrad rady gminy. Rozwiązanie to wiąże się z zapewnieniem dostępności cyfrowej. O zmianach w tym zakresie przeczytasz w artykule.

Obowiązek zapewnienia dostępności cyfrowej

Zgodnie z nową ustawą podmioty publiczne muszą zapewnić dostępność cyfrową całości stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotu, a także zarządzanych elementów strony internetowej czy aplikacji mobilnej. Rozwiązania w tym zakresie zostały doprecyzowane m.in. w zakresie publikacji napisów i audiodeskrypcji.

14 dni na publikację napisów i audiodeskrypcji

Dość często podmioty publiczne publikują na stronie internetowej lub w aplikacji mobilnej wcześniejsze nagrania nadawane na żywo np. obrady rady gminy. W takim przypadku zgodnie z ustawą podmioty publiczne mają obowiązek publikacji napisów i audiodeskrypcji do nagrania, w terminie 14 dni od dnia zakończenia nadawania. Nowością jest termin ten publikacji.

Nowe zasady rezygnacji z dostępności cyfrowej

Zmiany dotyczą także rezygnacji z zapewnienia dostępności cyfrowej z uwagi na nadmierne koszty. Podmiot publiczny może zrezygnować z zapewniania dostępności cyfrowej niektórych elementów strony WWW lub aplikacji mobilnej, gdyby wiązało się to z poniesieniem nadmiernych kosztów. Rezygnacja nie może dotyczyć całych stron.

Uwaga

Rezygnacja z pełnej dostępności cyfrowej może po zmianach dotyczyć jedynie niektórych elementów na tych stronach.

Konieczna ocena zapewnienia dostępności cyfrowej

W przypadku rezygnacji podmiot publiczny musi przeprowadzić ocenę zapewnienia dostępności cyfrowej elementów strony internetowej lub aplikacji mobilnej. Wyniki tej oceny należy dołączyć do deklaracji dostępności.

Uwaga

Nowe przepisy wejdą w życie w 14 kwietnia 2023 r.

Podstawa prawna: 
  • ustawa z 9 marca 2023 r. o zmianie ustawy o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych oraz ustawy – Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2023 r. poz. 511)

WIDEOSZKOLENIA »

Bezpieczne przechowywanie danych w chmurze

Bezpieczne przechowywanie danych w chmurze

Przechowywanie danych w chmurze polega na zapisywaniu i zarządzaniu danymi na zdalnych serwerach, które są dostępne przez internet. Zamiast przechowywać pliki na lokalnych dyskach twardych lub serwerach, użytkownicy mogą korzystać z infrastruktury dostarczanej przez dostawców usług chmurowych. Jest to wygodne i efektywne rozwiązanie, które zapewnia dostęp do danych z dowolnego miejsca, elastyczność, skalowalność oraz wysoki poziom bezpieczeństwa i niezawodności.

14.06.2024 czytaj więcej »

ZMIANY W PRAWIE »

Nasi partnerzy i zdobyte nagrody » 


Nagrody i wyróżnienia» 

Poznaj kluczowe zagadnienia, z jakimi możesz się zetknąć podczas codziennej pracy IODO.
E-kurs dla początkującego Inspektora Danych Osobowych. Rzetelna wiedza i praktyczne ćwiczenia.

24-h bezpłatny test portalu!
Zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności!

SPRAWDŹ »

x