W katalogu elektronicznej dokumentacji medycznej znajdą się również dokumenty dotyczące uczniów. Chodzi tu o kartę profilaktycznego badania ucznia oraz dokumentację indywidualną ucznia prowadzoną przez pielęgniarkę środowiska nauczania i wychowania lub higienistkę szkolną.
W nowelizacji rozporządzenia Ministra Zdrowia przewidziano włączenie w katalog elektronicznej dokumentacji medycznej (EDM) dwóch nowych kategorii dokumentów:
W nowelizacji doprecyzowane zostały także reguły prowadzenia i przechowywania tych dokumentów.
Rozwiązanie to ma przede wszystkim ułatwić współpracę pomiędzy poszczególnymi pracownikami medycznymi sprawującymi opiekę zdrowotną nad uczniem ale też zapewnienie dostępu do tego rodzaju dokumentacji przedstawicielom ustawowym dziecka albo pełnoletniemu uczniowi.
Zgodnie z rozporządzeniem możliwe stało się składanie za pośrednictwem Internetowego Kont Pacjenta oświadczeń w zakresie realizacji opieki zdrowotnej nad uczniami przez przedstawicieli ustawowych albo pełnoletnich uczniów. Osoby te mogą również przekazywać informacje o istotnych problemach zdrowotnych ucznia lub występujących w rodzinie.
Przeczytaj także: Elektroniczna dokumentacja medyczna w 9 pytaniach i odpowiedziach
W nowelizacji przewidziano, że wskazane dokumenty będą mogły być prowadzone papierowo do 31 sierpnia 2027 r. Oznacza to, że od 1 września 2027 r. konieczne będzie już ich włączenie do EDM.
Przechowywanie danych w chmurze polega na zapisywaniu i zarządzaniu danymi na zdalnych serwerach, które są dostępne przez internet. Zamiast przechowywać pliki na lokalnych dyskach twardych lub serwerach, użytkownicy mogą korzystać z infrastruktury dostarczanej przez dostawców usług chmurowych. Jest to wygodne i efektywne rozwiązanie, które zapewnia dostęp do danych z dowolnego miejsca, elastyczność, skalowalność oraz wysoki poziom bezpieczeństwa i niezawodności.
© Portal Poradyodo.pl