W wykazie prac legislacyjnych zapowiedziano ustawę, która ma regulować ochronę dzieci przed dostępem do treści nieodpowiednich w internecie. Problemem jest jednak sposób weryfikacji ich wieku.
Projekt jeszcze nie został opublikowany (ma to stać się w tym kwartale), ale jednak już wzbudza pewne wątpliwości. Przewidziano w nim nałożenie nowych obowiązków na dostawców usługi dostępu do internetu w akresie ochrony małoletnich. Dostawcy mają zostać zobligowani do
Działania te będą raportowane ministrowi właściwemu do spraw informatyzacji. Ich niewykonanie będzie karane finansowo.
Jak wskazano w zapowiedzi, dotychczasowe rozwiązania wymagają wsparcia w postaci systemu środków technicznych i organizacyjnych ze strony podmiotów umożliwiających dostęp do internetu. Ich skuteczność jest bowiem ograniczona.
Problem może powstać w związku ze stosowaniem mechanizmu blokady. Będzie on bowiem wymagał weryfikacji wieku użytkownika internetu. Nie wystarczy tu zwykłe oświadczenie. Konieczne będzie więc pozyskanie dodatkowych danych osobowych np. podania numeru PESEL czy dowodu osobistego. To zaś rodzi ryzyko nadmiarowości takiego przetwarzania i niebezpieczeństwo wycieków danych skutkujące zagrożeniem dla praw i wolności osób fizycznych. Jak będzie w praktyce? Konkrety poznamy w projekcie.
Przechowywanie danych w chmurze polega na zapisywaniu i zarządzaniu danymi na zdalnych serwerach, które są dostępne przez internet. Zamiast przechowywać pliki na lokalnych dyskach twardych lub serwerach, użytkownicy mogą korzystać z infrastruktury dostarczanej przez dostawców usług chmurowych. Jest to wygodne i efektywne rozwiązanie, które zapewnia dostęp do danych z dowolnego miejsca, elastyczność, skalowalność oraz wysoki poziom bezpieczeństwa i niezawodności.
© Portal Poradyodo.pl