Monitoring w szkołach i placówkach oświatowych został uregulowany w ustawie – Prawo oświatowe. W przypadku takich placówek jak zakłady poprawcze czy młodzieżowe ośrodki wychowawcze konieczne stało się jednak doprecyzowanie zasad przechowywania, udostępniania i usuwania nagrań. Z tego względu w życie wchodzi nowe rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości. Sprawdź, czego dotyczy.
Rozporządzenie przewidziano dla następujących placówek oświatowych:
Poza tym obejmuje ono także zakłady lecznicze dysponujące warunkami wzmocnionego lub maksymalnego zabezpieczenia.
Rozporządzenie przewiduje zasady przechowywania nagrań. Przede wszystkim powinny być one przechowywane na informatycznych nośnikach danych. Nośniki te należy zaś w gromadzić w odpowiednio dostosowanych pomieszczeniach.
Dyrektorzy wskazanych placówek muszą zapewnić, by pomieszczenia do przechowywania nagrań powinny gwarantować:
Wymogi te należy spełnić do 4 kwietnia 2023 r. tj. w terminie 6 miesięcy od dnia wejścia w życie rozporządzenia.
Z rozporządzenia wynika możliwość rejestracji nie tylko obrazu, ale i dźwięku.
Rozporządzenie obliguje do sporządzenia i przechowywania dodatkowej kopii nagrań na zewnętrznym informatycznym nośniku danych. Taką kopię sporządza się w przypadku:
Po sporządzeniu takiej kopii upoważniony przez dyrektora placówki pracownik musi sprawdzić jakość jej zapisu. Zaś w razie stwierdzenia uszkodzenia lub nieprawidłowego zapisu kopię należy zniszczyć i wykonać ją ponownie. Czynności te należy udokumentować notatką.
Jeżeli z dodatkowej kopii wynika, że mogło dojść do popełnienia czynu zabronionego, wówczas oczywiście należy zawiadomić organy ścigania o takim podejrzeniu. Do zawiadomienia dołącza się wówczas wspomnianą kopię, zabezpieczając ją przed zniszczeniem, uszkodzeniem czy utratą.
Udostępnienie nagrania wiąże się z przekazaniem danych osobowych w postaci wizerunku innym podmiotom. Decyzję o takim udostępnieniu na żądanie zewnętrznego podmiotu podejmuje dyrektor placówki.
Nagranie jest udostępniane zawsze na zewnętrznym informatycznym nośniku danych.
Po upływie okresu retencji przechowywane nagrania powinny być usunięte z nośnika z wykorzystaniem odpowiednim funkcji lub aplikacji dostępnych w urządzeniu służącym do rejestracji.
Wymagane jest tu usunięcie danych wykluczające odzyskanie nagrania. Usunięcie to powinno być zaprotokołowane.
Przechowywanie danych w chmurze polega na zapisywaniu i zarządzaniu danymi na zdalnych serwerach, które są dostępne przez internet. Zamiast przechowywać pliki na lokalnych dyskach twardych lub serwerach, użytkownicy mogą korzystać z infrastruktury dostarczanej przez dostawców usług chmurowych. Jest to wygodne i efektywne rozwiązanie, które zapewnia dostęp do danych z dowolnego miejsca, elastyczność, skalowalność oraz wysoki poziom bezpieczeństwa i niezawodności.
© Portal Poradyodo.pl