Kolejne wytyczne przyjęła Europejska Rada Ochrony Danych. Podczas 66. posiedzenia plenarnego w dniach 14-15 czerwca przyjęte zostały wytyczne w sprawie certyfikacji jako narzędzia do przekazywania danych.
Art. 46 ust. 2 lit. f RODO przewiduje, że transfer danych osobowych do państw trzecich jest legalny na podstawie zatwierdzonych mechanizmów certyfikacji w połączeniu z wiążącymi i egzekwowalnymi zobowiązaniami administratora lub podmiotu przetwarzającego w państwie trzecim do stosowania odpowiednich zabezpieczeń, w tym w odniesieniu do praw podmiotów danych. Takie narzędzie może być stosowane w razie braku stwierdzenia odpowiedniego stopnia ochrony w danym państwie.
Przeczytaj także: Przekazywanie danych do państwa trzeciego – skorzystaj z praktycznych rozwiązań
Właśnie tego mechanizmu dotyczą najnowsze wytyczne, które po przyjęciu zostaną poddane konsultacji do września br. W wytycznych szczegółowo wyjaśniono, jak korzystać z mechanizmów certyfikacji. Wskazano w nich:
Dokument przyjęty przez EROD ma na celu uzupełnienie wcześniejszych Wytycznych 1/2018 w sprawie certyfikacji i określenia kryteriów w sprawie certyfikacji zgodnie z art. 42 i 43 rozporządzenia.
Na tym samym posiedzeniu plenarnym EROD przyjęła wiążącą decyzję w sprawie rozstrzygnięcia sporu na mocy art. 65 RODO. Spór dotyczy projektu decyzji francuskiego organu nadzorczego (CNIL), względem którego sprzeciwy złożyły inne organy nadzorcze. Projekt decyzji przedstawiono zaś w związku ze sprawą spółki Accor SA działającej w branży hotelarskiej (jej jednostka organizacyjna została zlokalizowana we Francji).
Sama decyzja dotyczyła zaś nieuwzględnienia sprzeciwu w związku z otrzymywaniem wiadomości marketingowych drogą pocztową a także utrudnień w realizacji prawa dostępu do danych. Spółka została ukarana administracyjną karą pieniężną, co do której wysokości sprzeciw złożył jeden z organów nadzorczych. W konsekwencji sprawa trafiła do EROD, która wydała wiążącą decyzję.
Przechowywanie danych w chmurze polega na zapisywaniu i zarządzaniu danymi na zdalnych serwerach, które są dostępne przez internet. Zamiast przechowywać pliki na lokalnych dyskach twardych lub serwerach, użytkownicy mogą korzystać z infrastruktury dostarczanej przez dostawców usług chmurowych. Jest to wygodne i efektywne rozwiązanie, które zapewnia dostęp do danych z dowolnego miejsca, elastyczność, skalowalność oraz wysoki poziom bezpieczeństwa i niezawodności.
© Portal Poradyodo.pl