Bank lub inny kredytodawca przed udzieleniem kredytu lub pożyczki będzie musiał każdorazowo zweryfikować numer PESEL konsumenta. Obowiązek taki przewidziano w projekcie nowej ustawy.
Obowiązek weryfikacji numeru PESEL i związane z tym przetwarzanie danych osobowych klienta będzie miało na celu sprawdzenie, czy numer ten nie widnieje w rejestrze numerów PESEL jako zastrzeżony. Zostanie on nałożony na banki i innych kredytodawców. Będzie dotyczył nie tylko umowy kredytu i pożyczki, ale też:
na prowadzenie rachunku bankowego lub maklerskiego,
leasingu,
karty kredytowej.
Weryfikację zastrzeżenia numeru PESEL w rejestrze będzie można przeprowadzić poprzez:
przy użyciu usługi elektronicznej udostępnionej przez ministra właściwego do spraw informatyzacji,
udostępnienie w trybie teletransmisji danych przez właściwego ministra.
Zawarcie umowy kredytu lub pożyczki mimo nieprzeprowadzenia weryfikacji będzie niosło za sobą negatywne konsekwencji. W takiej sytuacji bank lub inny kredytodawca nie będzie mógł dochodzić roszczeń przeciwko konsumentowi ani zbyć wierzytelności z zawartej umowy.
Zakazy te będą dotyczyły umów zawartych od następnego dnia po dniu zastrzeżenia numeru PESEL, o ile to zastrzeżenie nie zostało cofnięte.
projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z zapobieganiem kradzieży tożsamości (z 12 grudnia 2022 r.)
Przechowywanie danych w chmurze polega na zapisywaniu i zarządzaniu danymi na zdalnych serwerach, które są dostępne przez internet. Zamiast przechowywać pliki na lokalnych dyskach twardych lub serwerach, użytkownicy mogą korzystać z infrastruktury dostarczanej przez dostawców usług chmurowych. Jest to wygodne i efektywne rozwiązanie, które zapewnia dostęp do danych z dowolnego miejsca, elastyczność, skalowalność oraz wysoki poziom bezpieczeństwa i niezawodności.
© Portal Poradyodo.pl