Irlandzki organ nadzorczy wydał decyzje w sprawie platform Facebook i Instagram. Są one następstwem wiążącej decyzji EROD dotyczącej tych platform. Szczegóły w artykule.
IE DPA czyli irlandzki organ nadzorczy wydał decyzje dotyczące Meta Platforms Ireland. Wymierzył w nich kary pieniężne w wysokości:
210 mln euro – w związku z naruszeniami dotyczącymi Facebooka,
180 mln euro – w zakresie Instagrama.
Irlandzki organ nadzorczy wydał decyzje w następstwie wiążących decyzji Europejskiej Rady Ochrony Danych z 5 grudnia 2022 r. Wydano je w następstwie sprzeciwów organów nadzorczych innych krajów względem pierwotnej decyzji IE DPA. W ostatecznych decyzjach, uwzględniając zalecenia EROD, irlandzki organ zdecydowanie podwyższył wymierzone kary.
Przeczytaj także: Kolejne wiążące decyzje EROD dotyczące Facebooka, Instagrama i WhatsApp
Decyzje irlandzkiego organu nadzorczego są wynikiem stwierdzenia naruszenia ochrony danych w związku ze stosowaniem reklam behawioralnych. W ocenie organu przetwarzanie danych osobowych w ramach reklamy behawioralnej nie było niezbędne do świadczenia usług na rzecz użytkowników obydwu platform. Nie stanowiło ono bowiem podstawowego elementu tych usług. Tym samym było bezpodstawne.
Nie można było opierać reklamy behawioralnej na przesłance konieczności wykonywania umowy zawartej z użytkownikiem (art. 6 ust. 1 lit. b RODO).
Poza tym Meta Platforms Ireland została zobligowania do dostosowania procesów przetwarzania do wymogów RODO w 3-miesięcznym terminie.
Przechowywanie danych w chmurze polega na zapisywaniu i zarządzaniu danymi na zdalnych serwerach, które są dostępne przez internet. Zamiast przechowywać pliki na lokalnych dyskach twardych lub serwerach, użytkownicy mogą korzystać z infrastruktury dostarczanej przez dostawców usług chmurowych. Jest to wygodne i efektywne rozwiązanie, które zapewnia dostęp do danych z dowolnego miejsca, elastyczność, skalowalność oraz wysoki poziom bezpieczeństwa i niezawodności.
© Portal Poradyodo.pl