Przepisy nie wykluczają instalacji kamer monitoringu wizyjnego w toalecie szkolnej. To jednak oznacza konieczność spełnienia szeregu dodatkowych wymogów. Wymagania te przybliża Ministerstwo Edukacji Narodowej w odpowiedzi na interpelację poselską.
Generalnie obowiązuje zakaz instalacji monitoringu wizyjnego w pomieszczeniach sanitarnohigienicznych w tym toaletach. Od tego zakazu przewidziano jednak wyjątek. Jak wskazuje MEN, istnieje możliwość uruchomienia monitoringu wizyjnego w toalecie lub innym pomieszczeniu sanitarnohigienicznym, jeżeli spełnione zostaną poniższe warunki:
wystąpienie niebezpiecznych zdarzeń w tym pomieszczeniu (czyli istniejące zagrożenie dla realizacji celu monitoringu tj. zapewnienia bezpieczeństwa uczniów i pracowników lub ochrony mienia)
brak skuteczność innych metod zapewnienia nadzoru i bezpieczeństwa,
niezbędność monitoringu do zapewnienia bezpieczeństwa w pomieszczeniu.
Jeśli choćby jeden z tych wymogów nie jest spełniony, wówczas instalacja kamer monitoringu w toalecie szkolnej lub innym pomieszczeniu sanitarnohigienicznym nie wchodzi w grę.
Tak jak w przypadku monitoringu w innych pomieszczeniach szkoły, przed jego wprowadzeniem dyrektor musi uzyskać zgodę organu prowadzącego. Oprócz tego musi on przeprowadzić konsultacje w sprawie monitoringu z:
radą pedagogiczną,
radą rodziców,
samorządem uczniowskim.
Konieczne jest także powiadomienie uczniów i pracowników szkoły o planowanym uruchomieniu monitoringu. Nadto każde pomieszczenie wraz z terenem objętym kamerami musi zostać oznaczone widocznymi i czytelnymi znakami graficznymi lub dźwiękowymi.
Toaleta szkolna objęta monitoringiem musi być oznaczona piktogramem lub innym widocznym komunikatem o kamerach.
To jednak nie wszystko. Jak przypomina MEN, w przypadku przypadku monitoringu wprowadzanego w pomieszczeniach sanitarnohigienicznych w tym w toaletach konieczne jest spełnienie dodatkowego wymogu o charakterze technicznym. Otóż szkoła musi wprowadzić rozwiązanie wykluczające naruszenie godności i innych dóbr osobistych uczniów. W szczególności wskazuje się tu na techniki anonimizacyjne czyli uniemożliwiające identyfikację nagrywanych osób, w tym uczniów.
W szczególności chodzi tu o techniki uniemożliwiające rozpoznanie nagrywanych uczniów.
Przeczytaj także: Monitoring w łazience szkolnej – w jakich przypadkach
Przechowywanie danych w chmurze polega na zapisywaniu i zarządzaniu danymi na zdalnych serwerach, które są dostępne przez internet. Zamiast przechowywać pliki na lokalnych dyskach twardych lub serwerach, użytkownicy mogą korzystać z infrastruktury dostarczanej przez dostawców usług chmurowych. Jest to wygodne i efektywne rozwiązanie, które zapewnia dostęp do danych z dowolnego miejsca, elastyczność, skalowalność oraz wysoki poziom bezpieczeństwa i niezawodności.
© Portal Poradyodo.pl