Pełnomocnik Rządu ds. Cyberbezpieczeństwa przedstawił rekomendacje dotyczącą platform służących udostępnianiu stron Biuletynu Informacji Publicznej. Sprawdź, jakie rozwiązania są zalecane, a jakich unikać w ramach publikacji w BIP.
Jak sama nazwa wskazuje, Biuletyn Informacji Publicznej to urzędowy publikator teleinformatyczny służący do powszechnego udostępniania informacji publicznej przez zobligowane do tego jednostki. BIP to inaczej ujednolicony system stron WWW, w którym będą publikowane.
Biuletyn Informacji Publicznej jest udostępniany na określonych platformach. Co do dwóch z nich - SmodBIP i MegaBIP – negatywnie w swej rekomendacji wypowiedział się Pełnomocnik Rządu ds. Cyberbezpieczeństwa. Po przeprowadzeniu konsultacji z CSIRT MON, CSIRT NASK oraz CSIRT GOV stwierdzono bowiem istnienie poważnych podatności na tych platformach, przez co ich użycie wiązałoby się z możliwością wystąpienia krytycznego incydentu cyberbezpieczeństwa.
Zamiast powyższych zarekomendowano wykorzystanie systemów udostępnianych przez Centralny Ośrodek Informatyki. Jak wskazano, systemy te są rozwijane, aktualizowane oraz stale monitorowane w celu zapewnienia odpowiedniego poziomu cyberbezpieczeństwa.
Do rekomendowanych rozwiązań w zakresie publikacji BIP należy m.in. platforma samorzad.gov.pl.
Strona internetowa Ministerstwa Cyfryzacji
Przechowywanie danych w chmurze polega na zapisywaniu i zarządzaniu danymi na zdalnych serwerach, które są dostępne przez internet. Zamiast przechowywać pliki na lokalnych dyskach twardych lub serwerach, użytkownicy mogą korzystać z infrastruktury dostarczanej przez dostawców usług chmurowych. Jest to wygodne i efektywne rozwiązanie, które zapewnia dostęp do danych z dowolnego miejsca, elastyczność, skalowalność oraz wysoki poziom bezpieczeństwa i niezawodności.
© Portal Poradyodo.pl