Aktualny

Preinstalowane rządowe aplikacje w prywatnych smartfonach

Dodano: 23 listopada 2022
bc7c405a109963842ef57610b4087115e024fded-xlarge (1)

Operatorzy telekomunikacyjni będą musieli zainstalować dwie aplikacje rządowe w smartfonach sprzedawanych prywatnym użytkownikom. Rozwiązanie takie znajdzie się w nowych przepisach ustawy o ochronie ludności i stanie klęski żywiołowej. Już teraz wzbudza ono wątpliwości ekspertów.

Aplikacje mobilne RSO i Alarm 112 obowiązkowo w smartfonach

Rozwiązanie przewidziane w projekcie ustawy o ochronie ludności oraz stanie klęski żywiołowej budzi kontrowersje. Chodzi tu o obowiązek preinstalacji dwóch rządowych aplikacji mobilnych: RSO i Alarm 112 w prywatnych smartfonach.

Uwaga

Regionalny System Ostrzegania – to aplikacja służąca do ostrzegania obywateli przed różnymi zagrożeniami. Będą w niej publikowane ostrzeżenia meteorologiczne, hydrologiczne lub przed innymi miejscowymi zagrożeniami.

Alarm 112 – ma ona służyć do przekazywania zgłoszeń alarmowych w sytuacji zagrożenia życia, zdrowia, mienia, środowiska, bezpieczeństwa i porządku publicznego do Centrum Powiadamiania Ratunkowego (zgłoszeń będą mogły dokonywać osoby, które nie mogą wykonać połączenia głosowego, zwłaszcza osoby głuche i niedosłyszące).

Obowiązkowe aplikacje rządowe tylko w smartfonach od operatorów telekomunikacyjnych

Ostatecznie obowiązek tej instalacji będzie ma spoczywać na ruchomej publicznej sieci telekomunikacyjnej, o ile będzie to technicznie możliwe. W pierwotnej wersji za instalację mieli zaś odpowiadać sprzedawcy urządzeń.

Uwaga

Aplikacje nie będą więc instalowane na smartfonach kupowanych od innych podmiotów niż operatorzy telekomunikacyjni.

Co istotne, w projekcie nie wyłączono możliwości odinstalowania tych aplikacji przez użytkowników.

Po co nowe rozwiązanie? Brak jasnego komunikatu ustawodawcy

Dlaczego rozwiązanie to jest kontrowersyjne? Przede wszystkim nie wiadomo, jaki jest cel takiej obowiązkowej instalacji. Ustawodawca nie wskazał też, w jaki sposób przetwarzane będą dane osobowe użytkowników smartfonów w ramach tych aplikacji rządowych. Dodatkowo nie wiadomo, czy aplikacje te będzie można poddać niezależnemu audytowi. Rodzą się więc pytania o bezpieczeństwo korzystania z aplikacji. Nie można przecież wykluczyć ewentualnego cyberataku z ich wykorzystaniem. Niejasności te zasygnalizowała fundacja Panoptykon.

Źródło:
  • projekt ustawy o ochronie ludności oraz stanie klęski żywiołowej
  • Panoptykon.org

WIDEOSZKOLENIA »

Bezpieczne przechowywanie danych w chmurze

Bezpieczne przechowywanie danych w chmurze

Przechowywanie danych w chmurze polega na zapisywaniu i zarządzaniu danymi na zdalnych serwerach, które są dostępne przez internet. Zamiast przechowywać pliki na lokalnych dyskach twardych lub serwerach, użytkownicy mogą korzystać z infrastruktury dostarczanej przez dostawców usług chmurowych. Jest to wygodne i efektywne rozwiązanie, które zapewnia dostęp do danych z dowolnego miejsca, elastyczność, skalowalność oraz wysoki poziom bezpieczeństwa i niezawodności.

14.06.2024 czytaj więcej »

ZMIANY W PRAWIE »

Nasi partnerzy i zdobyte nagrody » 


Nagrody i wyróżnienia» 

Poznaj kluczowe zagadnienia, z jakimi możesz się zetknąć podczas codziennej pracy IODO.
E-kurs dla początkującego Inspektora Danych Osobowych. Rzetelna wiedza i praktyczne ćwiczenia.

24-h bezpłatny test portalu!
Zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności!

SPRAWDŹ »

x