Już niebawem w życie wchodzi rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie Portalu Danych. Czym jest ten portal? Jak będzie wyglądało udostępnianie danych w tym portalu? To dość istotna kwestia zwłaszcza dla jednostek sektora finansów publicznych, które są zobligowane do udostępniania danych w portalu. Więcej o Portalu Danych przeczytasz w artykule.
Portal Danych jest państwowym portalem otwartych danych udostępnianych nieodpłatnie bezpłatnie przez administrację publiczną oraz podmioty prywatne do ponownego wykorzystywania. Chodzi tu o dane m.in. z kategorii zdrowia, gospodarki i finansów, środowiska, czy ludności. Zalicza się do nich:
informacje sektora publicznego (ISP),
dane prywatne.
Portal Danych ma na celu udostępnianie do ponownego wykorzystania informacji sektora publicznego o szczególnym znaczeniu dla rozwoju innowacyjności w państwie lub rozwoju społeczeństwa informacyjnego.
Informacje sektora publicznego są udostępniane w portalu przez tzw. dostawców czyli:
jednostki sektora finansów publicznych,
inne państwowe jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej;
inne osoby prawne, utworzone w szczególnym celu zaspokajania potrzeb o charakterze powszechnym, niemających charakteru przemysłowego ani handlowego, jeżeli podmioty, o których mowa w tym przepisie, oraz podmioty, o których mowa powyżej, pojedynczo lub wspólnie, bezpośrednio albo pośrednio przez inny podmiot:
finansują je w ponad 50% lub
posiadają ponad połowę udziałów albo akcji, lub
sprawują nadzór nad organem zarządzającym, lub
mają prawo do powoływania ponad połowy składu organu nadzorczego lub zarządzającego;
związki ww. podmiotów.
Udostępnianie danych w Portalu Danych jest odformalizowane, co oznacza, że do skorzystania z nich nie będzie konieczne złożenie wniosku. Szczegółowe zasady udostępniania danych w portalu uregulowano w nowym rozporządzeniu Rady Ministrów w sprawie portalu danych, które ma zastąpić dotychczasowe regulacje w zakresie centralnego repozytorium.
Zgodnie z rozporządzeniem informacje sektora publicznego (ISP) oraz metadane opisujące ich strukturę będą udostępniane w jednej z następujących postaci:
pliku dodawanego z systemu teleinformatycznego dostawcy (czyli podmiotu udostępniającego dane), który będzie przechowywany w Portalu Danych,
adresu URL, w ramach którego udostępniono ISP,
pliku lub adresu URL, lub metadanych (z zastosowaniem automatyzacji procesów).
Jeżeli udostępnienie informacji w sposób wybrany przez dostawcę nie będzie możliwe z przyczyn technicznych, wówczas będzie musiał on wybrać inny sposób udostępnienia ISP w sposób wybrany przez dostawcę, wskazuje on inny sposób udostępniania tych informacji.
W rozporządzeniu uregulowano również sposób tworzenia profilu użytkownika i dostawcy. Profil dostawcy będzie tworzony na podstawie:
wskazanego przez dostawcę konta użytkownika portalu,
nazwy,
danych adresowych,
REGON,
numeru telefonu,
adresu e-mail,
adresu elektronicznej skrzynki podawczej udostępnionej na ePUAP lubu adresy do doręczeń elektronicznych (o ile dostawca go posiada).
Poza tym wskazano wprowadzany przez dostawców zestaw elementów metadanych. Chodzi tu o metadane:
dla zbioru danych,
opisujące ISP.
Ustawa z 11 sierpnia 2021 r. o otwartych danych i ponownym wykorzystywaniu informacji sektora publicznego (Dz.U. z 2021 poz. 1641) – art. 32 – art. 36
Rozporządzenie Rady Ministrów z 21 listopada 2022 r. w sprawie portalu danych (Dz.U. z 2022 r. poz. 415)
Przechowywanie danych w chmurze polega na zapisywaniu i zarządzaniu danymi na zdalnych serwerach, które są dostępne przez internet. Zamiast przechowywać pliki na lokalnych dyskach twardych lub serwerach, użytkownicy mogą korzystać z infrastruktury dostarczanej przez dostawców usług chmurowych. Jest to wygodne i efektywne rozwiązanie, które zapewnia dostęp do danych z dowolnego miejsca, elastyczność, skalowalność oraz wysoki poziom bezpieczeństwa i niezawodności.
© Portal Poradyodo.pl