Nie. Zapis z monitoringu należy przekazać Policji
Opisana praktyka może zostać uznana za niedozwoloną. Co prawda RODO zezwalają na przetwarzanie danych osobowych także bez wyraźnej zgody osoby, której dane dotyczą, jednakże publikowanie wizerunku jest dodatkowo chronione.
Przepisy szczególne w tym zakresie znajdują się w ustawie o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Zgodnie z przepisami art. 81 tej ustawy, rozpowszechnianie wizerunku wymaga zezwolenia osoby na nim przedstawionej.
W wyroku Sądu Apelacyjnego w Warszawie z 1 stycznia 2009 r. I Aca 22/09 wskazano: „Tylko zgoda upoważnia do wykorzystania – publikowania – wizerunku osoby prywatnej. I to tylko w określonym zakresie, a nie dla innych celów, choćby nawet społecznie ważnych”.
Z tego względu należy powstrzymać się od zastosowania rozwiązania opisanego w pytaniu, a zapis z monitoringu przekazać Policji.
Przechowywanie danych w chmurze polega na zapisywaniu i zarządzaniu danymi na zdalnych serwerach, które są dostępne przez internet. Zamiast przechowywać pliki na lokalnych dyskach twardych lub serwerach, użytkownicy mogą korzystać z infrastruktury dostarczanej przez dostawców usług chmurowych. Jest to wygodne i efektywne rozwiązanie, które zapewnia dostęp do danych z dowolnego miejsca, elastyczność, skalowalność oraz wysoki poziom bezpieczeństwa i niezawodności.
© Portal Poradyodo.pl