Nie ma konieczności uzyskiwania zgody na przetwarzanie danych. Zapytanie o ofertę należy uznać za zamówioną ofertę handlową
Administrator danych osobowych uprawniony jest do ich przetwarzania, jeżeli przetwarzanie jest niezbędne do wykonania umowy, której stroną jest podmiot danych lub do podjęcia działań na żądanie tego podmiotu, przed zawarciem umowy (art. 6 ust. 1 lit. b RODO).
Jeżeli dana osoba zwraca się do administratora o przesłanie oferty handlowej, to tym samym aktywuje się ww. przesłanka legalnego przetwarzania danych tejże osoby.
Natomiast zgodnie z art. 10 ust. 1 ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną zakazane jest przesyłanie niezamówionej informacji handlowej. Niemniej, informację handlową uważa się za zamówioną, jeżeli odbiorca wyraził zgodę na otrzymywanie takiej informacji, w szczególności udostępnił w tym celu identyfikujący go adres elektroniczny. Stąd też, gdy osoba przekazuje Państwu swój adres e-mail w celu przesłania oferty handlowej, to nie wymaga to kolejnej zgody.
Inną kwestią jest możliwość udokumentowania faktu przekazania adres e-mail w celu przesłania oferty handlowej. Jeżeli zatem rozmowy telefonicznie nie są nagrywane, to należy wysłać do takiej osoby mail z prośbą o potwierdzenie zgody na otrzymanie informacji handlowej, bądź zwrócić się do niej, aby przesłała na adres e-mail administratora prośbę o przesłanie takiej oferty. Dzięki temu administrator zyska dowód udzielenia ww. zgody.
Przechowywanie danych w chmurze polega na zapisywaniu i zarządzaniu danymi na zdalnych serwerach, które są dostępne przez internet. Zamiast przechowywać pliki na lokalnych dyskach twardych lub serwerach, użytkownicy mogą korzystać z infrastruktury dostarczanej przez dostawców usług chmurowych. Jest to wygodne i efektywne rozwiązanie, które zapewnia dostęp do danych z dowolnego miejsca, elastyczność, skalowalność oraz wysoki poziom bezpieczeństwa i niezawodności.
© Portal Poradyodo.pl