Nie. Administrator nie powinien przechowywać kserokopii prawa jazdy pracownika korzystającego z samochodu należącego do floty administratora.
Art. 5 ust 1 RODO wymienia podstawowe zasady przetwarzania danych osobowych. Jedną z nich jest zasada minimalizacji danych, czyli gromadzenia jedynie tych danych, które są konieczne w danym celu.
W opisanym przypadku przechowywanie kopii prawo jazdy wydaje się wykraczać poza tą zasadę. W dokumencie tym znajduje się bowiem wiele informacji o osobie fizycznej, w tym jej wizerunek. Przetwarzanie wizerunku na potrzeby administrowania flotą może być trudne do uzasadnienia. Co więcej, zamiast kserokopii prawo jazdy możliwe jest przechowywanie formularza z niezbędnymi informacjami, bez informacji zbędnych dla administratora.
Przechowywanie kopii prawo jazdy możliwe będzie tylko wtedy, gdy administrator będzie w stanie wskazać (zgodnie z zasadą rozliczalności), że wszystkie dane osobowe znajdujące się na tym dokumencie są mu niezbędne.
Przechowywanie danych w chmurze polega na zapisywaniu i zarządzaniu danymi na zdalnych serwerach, które są dostępne przez internet. Zamiast przechowywać pliki na lokalnych dyskach twardych lub serwerach, użytkownicy mogą korzystać z infrastruktury dostarczanej przez dostawców usług chmurowych. Jest to wygodne i efektywne rozwiązanie, które zapewnia dostęp do danych z dowolnego miejsca, elastyczność, skalowalność oraz wysoki poziom bezpieczeństwa i niezawodności.
© Portal Poradyodo.pl