Tylko w ciągu jednego dnia, zespół CSIRT NASK, przyjął 1626 zgłoszeń zagrożeń cyberbezpieczeństwa, spośród których zidentyfikowano 461 nowych incydentów cyberbezpieczeństwa, które są obsługiwane przez CSIRT NASK. Natomiast 14 z nich
to incydenty w podmiocie publicznym, a zatem mające wpływ na obniżenie jakości lub przerwanie realizacji zadania publicznego realizowanego przez organ.
Zespół CSIRT NASK jest odpowiedzialny m.in. za administrację samorządową, sektor przedsiębiorstw (z wyłączeniem infrastruktury krytycznej) oraz za zgłoszenia od osób fizycznych.
Po otrzymaniu przez CSIRT NASK zgłoszenia dotyczącego cyberbezpieczeństwa zostaje ono zarejestrowane jako:
nowe zagrożenie,
incydent bezpieczeństwa,
przypisane do zgłoszonych wcześniej incydentów albo
do celów statystycznych jako niemające charakteru zgłoszenia realnego zagrożenia bądź incydentu.
Statystyki zgłoszeń uwzględniają zarówno liczbę zgłoszeń o zagrożeniach, liczbę zgłoszeń incydentów utworzonych na podstawie zgłoszeń o zmaterializowanych zagrożeniach, oraz liczbę zgłoszeń nielegalnych treści z podziałem na pornografię dziecięcą (CSAM) oraz pozostałe treści. Oprócz tego zawierają informacje o działaniach podjętych wobec zgłoszeń o potencjalnie nielegalnych treściach.
Ponadto w związku tak licznymi zgłoszeniami incydentów cyberbezpieczeństwa CERT Polska wpisał aż 423 domeny na listę ostrzeżeń. Jest ona prowadzona od 2022 roku i zawiera wykaz oszukańczych stron, za pośrednictwem których są m.in. wyłudzajne dane i pieniądze Polaków.
Ministerstwo Cyfryzacji
Przechowywanie danych w chmurze polega na zapisywaniu i zarządzaniu danymi na zdalnych serwerach, które są dostępne przez internet. Zamiast przechowywać pliki na lokalnych dyskach twardych lub serwerach, użytkownicy mogą korzystać z infrastruktury dostarczanej przez dostawców usług chmurowych. Jest to wygodne i efektywne rozwiązanie, które zapewnia dostęp do danych z dowolnego miejsca, elastyczność, skalowalność oraz wysoki poziom bezpieczeństwa i niezawodności.
© Portal Poradyodo.pl